Кой ще пуши хашиш в Амстердам?

Челси ще опита да стане четвъртият клуб, печелил и трите европейски турнира. Досега са го правили Ювентус, Байерн и Аякс. Снимка: Getty images

Останаха четири. Само два ще са на финала в Амстердам на 15 май. Турнирът Лига Европа продължава да е интересен, макар че мачовете не могат да се сравнят с драмите в Шампионската лига, поне от тази седмица.

Челси си проби път до последното каре, въпреки че загуби с 2:3 от Рубин. След 3:1 в първия мач и повеждайки два пъти като гост, английският отбор не трепери. Рафаел Бенитес е на два полуфинала в турнири, които вече е печелил - Лига Европа и Купата на Футболната асоциация. В неделя неговият Челси играе с Манчестър Сити във втората надпревара, а през 2006-а той я спечели с Ливърпул. През 2004 г. Бенитес взе Купата на УЕФА с Валенсия.

Челси е фаворит на букмейкърите, но и Бенфика не е за отписване. Опитните португалци елиминираха Нюкасъл с 1:1 като гости (3:1 в Лисабон).

Базел изхвърли Тотнъм в голяма драма след 2:2 в редовното време и продълженията. Дузпите пратиха швейцарците напред, а гафът на деня бе изпълнението на Еманюел Адебайор, който би толкова несериозно, че топката отиде на около 10 метра от вратата. Гостите бяха без три от големите си асове - Гарет Бейл, Джърмейн Дефоу и Аарън Ленън. Техният сезон вече се крепи на битка за място в четворката, след като отпаднаха от всички турнири.

Четвъртият полуфиналист е Фенербахче, елиминирал с 1:1 в Рим Лацио. Пред празни трибуни домакините намериха вдъхновение само да поведат с 1:0, натиснаха да изравнят общия резултат (0:2 в Истанбул), но получиха гол в края.