Челси спечели Лига Европа | sportcafe.bg

Blue is the colour!

15.05.2013, 23:51 (обновена 17.05.2013, 10:04)
челси - бенфика финал лига европа

Бранислав Иванович реши мача в добавеното време

Челси спечели миналогодишното издание на Шампионската лига в бърлогата на звяра Байерн Мюнхен, а какво оставаше когато стъпи на "Амстердам арина" в двубоя за трофея в Лига Европа срещу обезверения португалски гранд Бенфика?

През уикенда лисабонските "орли" изпуснаха титлата (почти сигурно) в пряк двубой с Порто, а сега напоиха със сълзи терена в холандската столица след късно попадение на сърбина Бранислав Иванович.

Португалците владееха инициативата в големи периоди, но след четвърт час игра през второто полувреме лондончани ликуваха. Петер Чех даде началото на една атака на Челси, при която Фернандо Торес премина елегантно Луизао, а след това и вратаря Артур за 1:0 за "сините".

Само десетина минути по-късно статуквото беше възстановено. Оскар Кардосо изравни от дузпа в 68-та минута, отсъдена за игра с ръка на Аспиликуета. И когато всички очакваха продълженията Бране Иванович избухна с победен гол.

В последната минута на добавеното време защитата на Бенфика проспа едно центриране в наказателното поле и остави непокрит сърбина, който с прекрасен удар с глава насочи топката неспасяемо в далечния ъгъл на вратата и донесе победата на своя тим за крайното 2:1 в тяхна полза.

Така лондончани спечелиха първия си трофей в този турнир, докато прокобата за Бенфика продължава и португалците отново не можаха да триумфират в европейските турнири след последната си голяма победа през далечната 1962 година в турнира КЕШ.

Челси пък прибави втори пореден голям трофей във витрината си, след като миналия сезон триумфира в Шампионската лига и за 10 дни ще държи едновременно и двете големи купи в Европейския футбол. Бенфика не успя да достигне до европейска купа в седми пореден финал...

Oще: бенфика  бранисла иванович  лига европа  оскар кардосо  фернандо торес  челси