КОШМАРчестър Юнайтед: 2013-2014 в снимки

27 февруари: Дейвид Мойс е фаворит за уволнение сред мениджърите във Висшата лига. Тимът му е далеч от лидерите, унизен в Гърция за Шампионската лига и неузнаваем на терена. Без класа и марковия за Юнайтед боен дух в мачовете.
1 септември: Първа загуба за сезона, но каква - 0:1 на терена на Ливърпул с гол на Даниел Стъридж. Уейн Рууни пропуска мача с тежка рана на челото, предизвикана от ритник на Фил Джоунс на тренировка.
22 септември: Рууни играе, макар и с предпазна лента на челото, но Юнайтед е размазан от Сити с 1:4 в дербито на Манчестър. Сега пък го няма Робин ван Перси, който има травма в бедрото.
28 септември: Уест Бромич печели с 2:1 на стадион "Олд Трафорд", което е първа домакинска загуба за сезона на Юнайтед. Уест Бромич бие на този стадион за първи път от 35 години.
19 октомври: Гол на Адам Лалана в първата минута от добавеното време носи 1:1 за Саутхемптън на "Олд Трафорд". А това трябваше да е Фърги тайм...
4 декември: Брайън Овиедо забива победно за Евертън в 86-ата минута и 1:0! "Синият" тим от град Ливърпул бие за първи път Юнайтед на неговия терен от 21 години.
7 декември: Йоан Кабай е героят на Нюкасъл, който отмъква победа с 1:0 на "Олд Трафорд". Това не се е случвало на тима от Североизтока от 1972 г.
10 декември: Ван Перси влиза като резерва срещу Шахтьор в Шампионската лига в 63-ата минута, а в 67-ата се контузва, докато бие корнер (?!). От него Юнайтед вкарва победния гол - 1:0, Ван Перси доиграва мача, но се оказва... че травмата в бедрото го вади за 45 дни.
1 януари: Рууни остава на терена срещу Тотнъм 90 минути, въпреки оплаквания от травма. Юнайтед губи с 1:2 на свой терен, а нападателят излиза от строя за 25 дни.
5 януари: Суонси също се записва в сезона на "първите пъти". Уелският тим печели с 2:1 на "Олд Трафорд" и изхвърля Юнайтед от Купата на Футболната асоциация. Грандът отпада още в III кръг за втори път от 30 години. А загубата у дома от Суонси, разбира се, е първа в историята за Юнайтед.
7 януари: Какъв старт на 2014-а! Трета загуба за 7 дни... Съндърланд печели с 2:1 първия полуфинал за Купата на лигата, а Райън Гигс си вкарва автогол. Все пак има и реванш, Юнайтед не е отписан.
19 януари: Неманя Видич е изгонен, но следобедът и без това е мизерен. Челси с лекота поваля Юнайтед с 3:1 в Лондон, след което титлата вече окончателно е мираж за шампионите.
22 януари: Юнайтед и Съндърланд изнасят лекция на тема: Как не се бият дузпи. Гостите триумфират на "Олд Трафорд" в реванша от полуфиналите за Купата на лигата и шокът е пълен.
1 февруари: Рууни се завръща, но Стоук вледенява Юнайтед с 2:1 и, за да се запише в серията антирекорди, това се случва за първи път от 1984 г.
9 февруари: Юнайтед обръща Фулъм от 0:1 до 2:1 на "Олд Трафорд" и води в петата минута на добавеното време. На Фъргюсъновото време. Но Дарън Бент изравнява именно тогава - 2:2. Резултатът е "катастрофален", дори според Мойс.
25 февруари: Олимпиакос разпилява безидеен и немотивиран Юнайтед с 2:0 в Шампионската лига, изправяйки гранда пред заплахата да отпадне още на осминафинал. След мача Мойс е фаворит за уволнение сред английските мениджъри.

Манчестър Юнайтед 2013-2014, това безспорно е сезон за историята. За по-младите, които помнят само успехите от 90-те и новия век, гледката е направо сюреалистична.

За останалите е втрещяващо как тимът, спечелил с разлика титлата миналия сезон, рухна без вожда си сър Алекс Фъргюсън.

Имаше и обективни фактори, като твърде радикалната промяна на изпълнителен директор, мениджър и целия му щаб отведнъж.

Има и фактор "остаряване" на основни фигури, неуспехи на трансферния пазар миналото лято, както и контузии (някои доста нелепи) на асовете Рууни и Ван Перси.

Но за клуб като Юнайтед това никога не са били оправдания.

Извън играта за купите у дома, далеч от титлата и не особено близо до четворката (11 точки).

На прага на конфузна елиминации от Олимпиакос, а дори и да видим обрат след 0:2 в Атина, накъде се е запътил в Шампионската лига този Юнайтед?

Ето кратка ретроспекция на сезона, или по-точно кошмара, който изживяват милионите фенове на Юнайтед от лятото досега.