Велики волейболни гладиатори!

Обърнахме с 3:2 от 0:2 Полша в мач за историята

България изигра епичен, велик и неосравним по драматичност мач и срази Полша на европейското по волейбол.

На четвъртфинал сме, след като обърнахме от 0:2 до 3:2 гейма домакините пред невероятната им публика, която даваше криле на съперника.

А откъде намери криле и сили този български отбор!?

В равностоен първи гейм загубихме след грешки и нерви в края - 22:25. Залата щеше да падне, поляците изглеждаха уверени, а нашите - сринати от нелепия развой.

Повтори се и във втория гейм - 19:17 за България, но изпуснахме контрола. И пак загубихме, пак 22:25.

Не играехме лошо, не бяхме по-слаби, но... се прокрадна онази предателска мисъл в стил "пак ли във важния момент няма да издържим...?".

Липсата на психическа устойчивост често е вадена като аргумент срещу този отбор, който иначе има качества за големи неща.

Но тази вечер в Гданск българският тим на Камило Плачи показа, че има сили и характер, достойно за медал, който все се изплъзва.

Има и качество. Има уникален либеро и лидер в лицето на Теди Салпаров, който става все по-добър с годините.

Има нерваците Братоеви, Алексиев, Теди Тодоров, има и спокойният но много точен Скримов.

И този гладиатор Цветан Соколов, който може да вдигне и умрял отбор от гроба!

Соколов наду тръбата за обрат, забиваше злобно в третия гейм и поляците се разколебаха.

Разбихме ги с 25:20 и погледнахме с надежда - можем ли да докараме нещата до тайбрек?

В четвъртия гейм българите водеха, преднината стигаше до 3 точки и при 23:20 отваряхме бирата за тайбрека.

Но не - грешки, полска офанзива и равенство - 23:23. Но Алексиев извади невъзможна топка, пак след уникално спасяване на Салпаров от пода. А Соколов ги довърши - 26:24.

В петия гейм изградихме берлинска стена и поведохме с 3:0 след два страхотни блока на Теди Тодоров.

После поляците изравниха и поведоха, като преднината им стана тежка - 9:6.

И пак на екрана, огромен и неукротим, грейна Соколов. Атаката му ни върна в играта, а при 11:11 взехме две поредни точки и докосвахме победата.

Но не бе писано да е лесно...

Изравнявания, нервни отигравания на ръба на риска и... нелепа полска грешка при 17:16 за България ни прати на четвъртфинал!

Уникална победа срещу Полша и публиката!

В сряда ни чака Германия, от която загубихме в групата. Освен това умората от 155-минутния епос с Полша е фактор, тъй като немците почиваха във вторник.

Но какво от това? Този отбор има криле и вярваме в него!