По-зле и от ПСЖ срещу Барса: Пет безобразни представяния в решаващи мачове

Има и такива мачове: когато залогът е голям но представянето е меко казано неприемливо и не отговаря на класата на съответния отбор. Ето пет такива случая от последните години
5.Арсенал – Бирмингам 1:2 (Финал за Купата на Лигата 2011)

Арсенал попада в списъка заради серията си от провали в края на сезон 2010/11, връх на които беше загубеният финал за Купата на Лигата. Три седмици след като профукаха преднина от 4:0 на полувремето срещу Нюкасъл и едва удържаха 4:4, „топчиите” имаха прекрасна възможност да спечелят трофей след 6 години суша. Съперник на „Уембли” беше застрашеният от изпадане Бирмингам.

Робин ван Перси изравни резултата след като Никола Жигич откри, а след 19 неточни шута от страна на Арсенал, мачът отиваше към продължения. Тогава в 89-ата минута Лоран Косчелни и Войчех Шчезни се издъниха и подариха на Обафеми Мартинс победен гол за Бирмингам (който в края на сезона изпадна).

В първенството Арсенал беше на точка от лидера Ман Юнайтед, но спечели само един от следващите си осем мача и съсипа шансовете си за титлата. Три загуби в последните пет мача ги сринаха до обичайното за тях четвърто място.
4.Милан – Ливърпул 3:3 (Финал на Шампионската лига 2005)

Този мач се припомня често. Но се говори предимно за геройството на Ливърпул и по-малко за рухването на Милан през второто полувреме, когато „росонерите” позволиха недопустимо отпускане и получиха три гола. По-късно Ливърпул спечели при дузпите.

Отбор, който има в състава си играчи като Кафу, Неста, Малдини, Пирло, Зеедорф, Кака, Шевченко и Креспо, няма право на подобно подценяване на ситуацията на финал в Шампионската лига, въпреки преднината от 3:0 на полувремето. Креспо отхвърли твърденията, че на почивката в съблекалнята от Милан вече са празнували. Но по-късно Кафу потвърди слуховете: „Вярно е, да. Вкарахме три гола на Ливърпул, който тогава беше сред най-добрите отбори в тактически план, които бях срещал – мислехме, че това е нашият ден и се отпуснахме. Осъзнах, че всичко е загубено още преди дузпите да започнат, още когато Шевченко изпусна онова чисто положение точно пред Дудек в продължението”.
3.Англия – Исландия 1:2 (Евро 2016, осминафинал)

Английският национален отбор редовно се проваля по отчайващ начин, но безгръбначната игра на осминафинала на Европейското първенство шокира дори тези, които нямаха никакви очаквания към англичаните. Мачът тръгна чудесно за „Трите лъва” с гол в началото от дузпа, но те твърде лековато допуснаха пълен обрат още до 19-ата минута. Второто полувреме беше още по-лошо от първото и безпомощните звезди на Англия станаха за смях в опитите си да се върнат в мача срещу храбрите исландци. Британската преса ще припомня този двубой с десетилетия.
2.Кристъл Палас – Ливърпул 3:3 (Висша лига, 2013)

Подхлъзването на Стивън Джерард срещу Челси ще бъде запомнено като фаталния момент по пътя на Ливърпул към неслучилата се титла. Но макар че даде инициативата на Манчестър Сити в надпреварата, то беше просто инцидент, докато сривът осем дни по-късно в гостуването на Палас спокойно можеше да бъде избегнат и именно той съсипа шансовете на „мърсисайдци” най-сетне да станат шампиони.

Всъщност това беше добър мач за Ливърпул поне през първите около 60 минути. 11 минути преди края отборът водеше с 3:0, но се подведе по публиката си, която крещеше „атака, атака”, и по желанието да навакса по-лошата си голова разлика спрямо Манчестър Сити. Твърде наивно „мърсисайдци” спряха да мислят за защитата и Кристъл Палас се възползва от хаоса, за да вкара три гола в края и да ги откаже от титлата.
1.Бразилия – Германия 1:7 (Мондиал 2014, полуфинал)

Непростимо представяне за бразилския национален отбор в домакинското Световно първенство, когато нацията очакваше класиране на финала. Дори при отсъствието на наказания Неймар, и най-страшните кошмари на феновете не са включвали такава игра, конкретно в защита, където германските футболисти минаваха като на парад покрай статистите в жълто.

Германия водеше с 5:0 преди да изтече и половин час от срещата. Шурле влезе от скамейката, за да вкара още два гола през второто полувреме, а почетното попадение за бразилците изглеждаше допуснато по-скоро от съжаление. Потресаващата игра на селесао накара дори техните съперници да се чувстват некомфортно. Капитанът на Германия Филип Лам призна, че му е било „доста неловко” по време на мача и не е чувствал никаква еуфория, докато Матс Хумелс разказа, че на полувремето в съблекалнята са се разбрали „да не унижават” своите домакини.

Барселона - Пари Сен Жермен 6:1 беше исторически мач поне по няколко причини.

Вече трети ден непрестанно се коментира знаменитият обрат, спорното съдийство, бляскавата игра на Барса, героите и решителните моменти.

Коментира се обаче и умопомрачителното представяне на френския тим, изиграл този толкова важен мач по недопустим начин - от смешните грешки в първите минути, до пълния блокаж в последните, когато ПСЖ успя да си размени едва няколко точни паса, докато домакините вкараха нужните им три гола.

Естествено, подобно нещо се е случвало и друг път на пълни със звезди отбори в решаващи двубои.

Достатъчно е да погледнем само последните десетина години. И да си спомним пет безобразно изиграни мача, довели до пагубни провали, които може да видите в галерията.