Десет велики мача Юнайтед - Ливърпул

2010 г., Юнайтед - Ливърпул 3:2. Димитър Бербатов вкара три гола и показа защо "червените дяволи" платиха 30,75 милиона лири. Попаденията му останаха украса за историята на великия мач, като ударът му от въздуха с гръб към вратата бе шедьовър!
1977 г., Юнайтед - Ливърпул 2:1. С осигурена титла на Англия и предстоящ финал за Купата на европейските шампиони, Ливърпул влезе във финала за Купата на Футболната асоциация като фаворит. Но удар на Лу Макари (на снимката) при 1:1 рикошира и излъга Рей Клемънс и Юнайтед превзе "Уембли"!
1983 г., Ливърпул - Юнайтед 2:1. Над 100 000 гледаха финала за Купата на лигата на "Уембли", а Рон Аткинсън потриваше ръце за първия си трофей като мениджър на Юнайтед. Но въпреки ранния гол на Норман Уайтсайд не стигна. Алън Кенеди изравни, а в продълженията Рони Уилън (на снимката) вкара победния гол.
1988 г., Ливърпул - Юнайтед 3:3. Гостите отидоха на "Анфийлд" в търсене на чудо - бяха на 11 точки зад лидера Ливърпул. Брайън Робсън изведе Юнайтед напред, но Питър Биърдсли, Гари Гилеспи и Стив Макмаън доведоха нещата до 3:1 за домакините. Юнайтед обаче изравни, като късният гол на Гордън Стракън пред "Коп" бе отпразнуван с въображаемо пушене на пура - един вид "колко лесен гол"...
1994 г., Ливърпул - Юнайтед 3:3. Гостите поведоха с 3:0 до 25-ата минута, а и бяха в серия от 17 мача без загуба. Шокираният "Анфийлд" ревна след два гола на Найджъл Клъф до края на първото полувреме. В 79-ата минута ревът стана грохот, когато Нийл Ръдък (на снимката най-вдясно) заби с глава изравнителния гол. Мачът е една от класиките на Висшата лига.
1995 г., Юнайтед - Ливърпул 2:2. Ерик Кантона се върна след 9-месечното си наказание за изритания фен на Уимбълдън, и то точно в мача на сезона срещу Ливърпул. Юнайтед поведе в първата минута, но Роби Фаулър с два гола изведе гостите напред. 10 минути преди края Кантона се смя последен, реализирайки изравнителното попадение от дузпа.
1996 г., Юнайтед - Ливърпул 1:0. Кантона! Той вкара три минути преди края на финала за Купата на ФА на "Уембли" и донесе трофея за Юнайтед. Но двубоят остава паметен и с шокиращите костюми в цвят екрю, с които Ливърпул се появи преди мача на терена на митичния стадион...
1999 г., Юнайтед - Ливърпул 2:1. След ранен гол на Майкъл Оуен Ливърпул изглеждаше в пълен контрол на "Олд Трафорд". В 89-ата минута обаче Юнайтед изравни с гол на Дуайт Йорк, а в следващата атака вкара Оле Гунар Солскяер, вечната златна резерва. Същият сценарий по-късно този сезон Юнайтед приложи на Байерн на финала в Шампионската лига.
2000 г., Юнайтед - Ливърпул 0:1. Дани Мърфи заби от пряк свободен удар (на снимката) и донесе исторически резултат, след като 10 години Ливърпул не бе побеждавал на "Олд Трафорд". Мърфи вкара още два победни гола на този стадион в следващите 3 сезона, а Ливърпул победи по същия сценарий все с по 1:0.
2009 г., Юнайтед - Ливърпул 1:4. Фернандо Торес (на снимката) отне топката от Неманя Видич и изравни в мача, в който Юнайтед водеше с гол на Кристиано Роналдо. После вкараха Стивън Джерард, Фабио Аурелио и Андреа Досена, а Ливърпул се доближи само на 4 т. от лидера Юнайтед с гръмката победа. Все пак в края на сезона титлата отиде при "червените дяволи".

"Приятелски мач Манчестър Юнайтед - Ливърпул? Вие се шегувате..."

Думите са на Дарън Флечър, капитан на Юнайтед на предсезонното турне в Америка.

"Това е повече от мач. Съперничеството е повече от футболно. Това е животът на два града".

Това отговори Брендън Роджърс, мениджър на Ливърпул, на въпрос на репортер в Щатите преди финала за Шампионската купа в Маями.

В Англия този мач винаги връща ярки спомени, разпалва въображението и замирисва на най-голямото съперничество на Острова.

По трофеи в английския футбол Юнайтед води на Ливърпул с 35 на 33 (без да се брои суперкупата, която не се смята за официално състезание от британците). В Европа Ливърпул води с 8:5, а Юнайтед бие с 1:0 със световните клубни титли. Ще рече - 41:41 трофея.

Сега списание "Four four two" класира десет велики мача между двата колоса на играта - най-популярните английски отбори по света. В 10 снимки и текстовете към тях се припомнят сблъсъци, символизиращи тази вечна битка.

За наше удоволствие Димитър Бербатов е част от тази история за романтика и омраза.