След исландската мъка - надежда

Дидро
14.08.2013, 07:32 (обновена 20.08.2013, 11:54)
константин папазов, треньор на българия

Тити бе на път да се взриви от напрежение по време на мача в Рейкявик, но не спря да вярва в победата. България е на 4 мача от европейското.

Константин Папазов-Тити запази спокойствие, доколкото бе възможно. Доколкото е възможно трескавата му глава да е спокойна по време на такъв инфарктен мач.

Както отбеляза коментаторът на тв предаването, ръцете му трепереха. България бе на крачка от сензационно и кошмарно отпадане в европейските квалификации на първото препятствие.

Все пак победа - 81:79 (33:41) над Исландия като гост, която ни остави в играта за ранно класиране на Евро 2015. Какъв страх брахме...

Трябваше ни само победа, след като по някакъв начин успяхме да паднем от третия и най-слаб отбор в групата - Румъния, и то у дома.

В Рейкявик можеше да напишем срамна страница, защото мачът тръгна много зле. Първите две части бяха за домакините, които хвърляха от зоната за три точки с ефективността на поне средноевропейски отбор.

Минути преди полувремето разликата стана дори 10 точки за исландците при 41:31, но за щастие в края на първите 20 минути те започнаха да изпускат, а ние върнахме 2 точки.

На скамейката на нашите не бе спокойно, при всяко прекъсване се усещаше напрежение, имаше реплики към треньора Папазов. Близнаците Калоян и Деян Иванови вместо да дават спокойствие и опит, се оставиха на нерви и емоции.

Най-добрите ни баскетболисти продължават да са сложни характери на игрището, успяха да се скарат със съдиите, да изпросят и техническо нарушение в третата четвърт.

Все пак в средата на тази част логичното се случи и България най-накрая поведе.

Разликата не падаше под 5 т. за нас до 36-ата минута, когато след нови нервни изблици исландците сензационно излязоха напред - 71:70.

Тогава Тити Папазов взе ново прекъсване и ясно се чу: "Печелим го този мач!". Но... напрежението бе огромно.

В края при 2 т. аванс за нас, исландците завършиха с бърза атака в последната секунда и претендираха за нарушение срещу Стефансон, но за щастие съдиите замълчаха и България спечели - 81:79.

Тити прелетя като самолет през игрището, повече от облекчение, отколкото в някакъв екстаз от победата. Отиде пред 50-ината българи със знамена в исландската публика и триумфираше.

Домакините дълго спориха със съдиите за последното отсъждане, а на нас ни падна камък от плещите на напрежението пред евентуална конфузна загуба.

В петък Австрия и Швейцария в пряк сблъсък ще излъчат съперника ни в полуфинала от тези предквалификации.

Ще играем на разменено гостуване, и ако успеем да елиминираме този противник, отиваме на финал. Мачовете в този полуфинал на са 22 и 25 август, като ние сме домакин на първия.

На финала ще ни чака победител от другата двойка. Тя още не е ясна, с оглед на завързаните битки в групите В и D.

Но битката за единствената квота за Евро 2015 от тези пресявки, ще е пак в два мача - на 29 август и 1 септември.

Oще: баскетбол  евро 2015  исландия  калоян иванов  константин папазов