Пропиляна възможност

Грешките на Джорджо Киелини в защита доведоха до четвърто равенство в последните пет мача за Ювентус Снимка: Getty Images

„Надявам се с цялото си сърце с този отбор да се върнем на върха и да останем там". Думите са на защитника на Ювентус Джорджо Киелини и бяха изречени в навечерието на двубоя между „бианконерите" и Дженоа от Серия А. Юве направи 2:2 и след двубоя на собствения им стадион е повече от ясно, че ако в тима искат това да се случи трябва да сложат край на изявите на Киелини като ляв защитник.

Бранителят играе там заради невъзможността на клуба да осигури друг вариант за този пост към този момент. Снощният двубой обаче отново повдигна въпросителни около такова разрешение на проблемите, използвано за първи път от Луиджи дел Нери през миналия сезон и повторено от Антонио Конте през този.

Киелини всъщност започва кариерата си именно на тази позиция. Но имиджа си на един от най-добрите защитници в света той постигна като централен бранител, където бе поставен за първи път от Дидие Дешан. И с изявите си защитникът показва, че се чувства много по-спокоен именно там. В сърцето на отбраната на Ювентус той се справя отлично както с блокирането на действията на съперника, така и с изчистването на топките, отправени към вратата и с опазването на нападателите. Когато трябва да играе ляв защитник, както беше снощи, обаче Килини сякаш губи всичко това. Нещо повече когато тръгне напред сякаш не успява да се придвижи добре, пасовете му не стигат до целта си, а след това не успява и да се върне на позицията си. Изявите му в защита вече не изглеждат толкова стабилни, колкото обичайно са.

Дженоа чудесно се възползва от тези пространства. Треньорът на тима Алберто Малезани внимателно бе проучил фланговете и знаеше слабостите на съперника. Още във втората минута Лука Антонели се промъкна покрай Стефан Лихтщайнер и показа, че задачата на Юве няма да е лесна. След това обаче и Юве имаше възможност да поведе и дори за известно време изглеждаше, че „бианконерите" могат да се справят със съперника си.

Вместо това обаче зрителите станаха свидетели на едно красиво равенство като играчите на Дженоа на два пъти се възползваха именно от колебанията в изявите на Киелини и стигнаха до равенството.

Загубените точки са тежък удар за Ювентус, но и добър урок. Ерата на Антонио Конте започна дори по-обещаващо, отколкото мнозина се надяваха, но все още има твърде много въпросителни около състава на „бианконерите". Една от тях е свързана с лявата част на защитата. Друга пък с изявите на Мирко Вучинич, от когото феновете на тима все още не са видели най-доброто.

„Имаме два домакински мача и трябва да ги използваме, за да си осигурим максимален аванс", отбеляза през седмицата Клаудио Маркизио. Едната възможност обаче бе пропиляна. Сега Юве ще трябва да бъде два пъти по убедителен срещу Фиорентина в средата на седмицата. Това ще му позволи да се върне на върха след като в последните си пет мача тимът записа четири равенства.