6 причини защо футболистите ненавиждат видео повторенията

Ето защо футболистите все още не разбират технологията...
1. Неяснотата кое може да се разглежда и кое – не
Играчите не са сигурни кои положения могат да се разглеждат на видео повторения и кои – не. Например – положения при гол от засада могат, но обикновен фаул в средата на терена – не.
2. Неяснота кога могат да бъдат прилагани
При спиране на играта? Но ако топката не излезе от игра в продължение на няколко минути?
3. Объркване кой може да поиска повторението
Може ли всеки футболист да помоли съдията? Или само капитаните? Ами треньорите? Или само съдията може да реши? Все още футболистите не са наясно.
4. Притеснения около забавянето на играта
По време на полуфинала в сряда отне около четири минути, за да се вземе решението след разглеждането на положението – нещо, което футболистите не харесват. Снимка: Getty Images
5. Повторенията не са ясни
Понякога дори с помощта на видео повторенията съдиите бъркат. Какъв тогава е смисълът от тях?
6. Видео повторенията са само инструмент в ръцете на съдията
Самото повторение „няма думата“, както ястребовото око в тениса, например. Единствено съдията може да интерпретира картината по свое усмотрение, след което евентуално да промени решението си.

Технологията за видео повторенията отново се превърна в главно действащо лице по време на полуфинала на Световното клубно първенство между Реал Мадрид и Ал Джазира.

„Белият балет“ победи с 2:1 след обрат в мач, в който реферът отмени редовен гол на Каземиро през първото полувреме, въпреки че видя ситуацията на повторение.

Бразилецът отбеляза редовен гол, който не бе зачетен заради засада на Карим Бензема, което според новите правила е грешка.

„Трябваше да чакаме три или четири минути, за да вземат решение, което не беше приятно. Трябва да бъдем сигурни, че подобни иновации са добри, за да се развиваме. Мисля, че отмениха гола заради засада. Което бе странно“, каза Зинедин Зидан след победата.

Но не е само Зидан. Самите футболисти също не са напълно наясно с правилата около видео повторенията.

Реал Мадрид е привилегирован да играе в подобни условия и ще има поне минимален опит с повторенията, преди да бъдат въведени и в Ла лига от началото на следващата кампания.

В галерията може да видите 6 причини защо въвеждането на видео повторенията и прибързано и кое футболистите все още не разбират напълно.