След кръга

Манчестър Сити – Нюкасъл 6:1
Александър Митрович отбеляза първия си гол за клуба, като това бе и първото попадение за Нюкасъл далеч от дома през сезона. Малко преди края на първото полувреме обаче Серхио Агуеро даде началото на разгромния обрат с първия от петте гола, които наниза във вратата на Крул. Победата с 6:1 сложи край на серията от две поредни поражения на „гражданите” във Висшата лига и тимът на Мануел Пелегрини отново се завърна на първото място в класирането. Загубата бе пета за Нюкасъл от началото на сезона, като „свраките” са на дъното на класирането, а Стийв Макларън остава без успех начело на клуба.
Кристъл Палас – Уест Бромич Албиън 2:0
Кристъл Палас взе нов успех, който бе трети поред във всички състезания и втори във Висшата лига. Тимът на Алън Пардю запази мястото си в топ 4, като се намира на точка от втория Арсенал и на три от лидера Манчестър Сити. Палас бе по-добрият отбор през пълните 90 минути. Въпреки че УБА не бе допускал и гол навън досега през сезона, нямаше какво да противопостави срещу добрата игра на домакините и допусна второ поредно поражение в Лигата, което остави „дроздовете” само позиция над чертата.
Борнемут – Уотфорд 1:1
Лятното попълнение Глен Мъри се включи по перфектен начин, замествайки контузения голмайстор Калъм Уилсън, и откри резултата рано. Уилсън бе сред топ реализаторите във Висшата лига, отбелязвайки пет гола в първите шест кръга. Една грешка на Артур Боруц обаче подари топката на Игало, който се възползва по най-добрия начин, като и той вече има пет попадения на сметката си. „Черешките” обаче пропуснаха златен шанс да вземат трите точки, като точно Глен Мъри изпусна отсъдената дузпа в самия край на мача.
Астън Вила – Стоук Сити 0:1
След добрата игра и двата отбелязани гола срещу Ливърпул преди седмица, Вила отново не успя да победи у дома. Не само това, бирмингамци допуснаха ново поражение, което бе четвърто поред във Висшата лига. Това оставя тимът на Тим Шерууд в зоната на изпадащите, само на точка пред Съндърланд и Нюкасъл. „Грънчарите” пък са на тотално противоположния полюс, като записаха втория си пореден успех в Премиършип и четвърти пореден мач без загуба във всички състезания. Победата отдалечи Стоук на пет точки от опасната зона.
Съндърланд – Уест Хем 2:2
Първата мениджърска глава, която падна, бе тази на Дик Адвокаат. Холандецът се раздели със Съндърланд без да запише и една победа този сезон. „Черните котки” поведоха с 2:0, но „чуковете” намалиха в самия край на първата част. В началото на второто полувреме авторът на второто попадение за домакините – Джърмейн Ленс – бе изгонен за втори жълт картон и Уест Хем заслужено стигна до точката. Тимът на Славен Билич можеше да вземе и четвърти пореден успех далеч от дома, но стигна само до равенството.
Норич – Лестър 1:2
Дори и без един от най-силните си играчи през сезона досега, Лестър взе нов успех. Рияд Марес бе оставен на резервната скамейка, но Джейми Варди отново се разписа, вкарвайки седмия си гол от началото на сезона. „Лисиците” запазиха мястото си в челото, като са пети, само на три точки зад лидера Манчестър Сити. Норич имаше възможности да стигне и до точката в самия край, но финалният натиск на „канарчетата” не даде желания резултат.
Челси – Саутхемптън 1:3
Четири загуби в осем кръга – с една повече, отколкото Челси допусна през целия минал сезон. Вилиан отбеляза от пряк свободен удар в четвърти пореден мач във всички състезания, но след това „светците” стигнаха до абсолютно заслужена победа. Това бе и първи успех за Саутхемптън на „Стамфорд Бридж” от 13 години насам. „Индивидуалните грешки бутат отбора към опасността”, сподели Жозе Моуриньо след мача, а щом един мениджър започне да обвинява персонално или да признава за индивидуални грешки, това означава, че нещо наистина не е наред в съблекалнята. И то е очевидно – стълбовете в отбраната от миналия сезон: Тери, Кейхил, Иванович, са в ужасна форма. Неманя Матич влезе на полувремето и 25 минути по-късно бе изваден. Лондончани трябва съвсем скоро да се върнат на победния път, защото може да изпуснат и местата, даващи право на участие в евротурнирите. Челси има осем точки от осем кръга и е на четири от зоната на изпадащите.
Евертън – Ливърпул 1:1
Последната капка, коствала поста на Брендън Роджърс. Ливърпул постигна само един успех в редовното време (победата над Карлайл за Купата на лигата дойде след изпълнение на дузпи) в последните си девет двубоя във всички състезания. „Червените“ взеха само две точки от първите си два мача в Лига Европа и са 10-и във Висшата лига с едва три успеха от осем кръга. След 165 мача, от които Роджърс спечели 83, раздялата с клуба дойде броени часове след равенството с Евертън в градското дерби. Най-вероятният заместник на Роджърс ще бъде Юрген Клоп, а името на германеца дава надежди на „червените“ фенове, че клубът им ще тръгне нагоре.
Суонси – Тотнъм 2:2
След три поредни кръга, в които нито Бафетимби Гомис, нито Андре Аю се бяха разписвали, ганаецът сложи край на сушата. След като отбеляза дебютния си гол за сезона при разгрома с 4:1 над Манчестър Сити, Хари Кейн отново се разписа, но този път заби топката в собствената си врата. Изключително двуостър двубой, в който Кристиан Ериксен на два пъти изравняваше резултата и спаси точката за „шпорите“. Така, Тотнъм няма поражение в седем поредни кръга – след загубата от Юнайтед на старта – доакто Суонси взе само две точки от последните си четири двубоя във Висшата лига и се смъкна до 11-ото място в класирането.
Арсенал – Манчестър Юнайтед 3:0
Очаквано или не, „артилеристите“ не само надиграха съперника си, но този път успяха и да вкарат положенията си. Три допуснати гола в рамките на 19 минути и неслучайно Ван Гаал каза след мача: „Започнахме лошо мача. Липсваше ни агресия, липсваше ни воля за победа. Никога досега не съм виждал мой отбор да играе така лошо“. „Артилеристите“ използваха по перфектен начин пролуките в отбраната на Юнайтед, а най-добрата новина за феновете на Арсенал е, че Алексис Санчес и Месут Йозил започват да намират формата си от миналия сезон, докато Тио Уолкът също се разигра. Победата изведе тима на Арсен Венгер пред „червените дяволи“ в класирането, благодарение на по-добрата си голова разлика, и само на две точки от лидера Манчестър Сити. А колкото до играта на Юнайтед – единственото чисто положение бе изпуснато от Антони Марсиал, който имаше три гола от три точни удара в противниковите врати преди този сблъсък.

Разгром за Манчестър Юнайтед в гостуването на „Емирейтс“, равенство 1:1 в дербито на Мърсисайд, нова загуба за Челси и две паднали треньорски глави – така може да обощим осмия кръг в английската Висша лига, който идва преди паузата за последния цикъл от квалификации за Евро 2016.

Манчестър Сити се завърна на върха след разрушителна победа с 6:1 над Нюкасъл, а успехът за Арсенал в сблъсъка с „червените дяволи“ изкачи тима на Арсен Венгер до втората позиция в класирането.

Лестър, Кристъл Палас и Уест Хем все още са близо до върха, а кръгът приключи със зрелищно равенство 2:2 между Суонси и Тотнъм – два отбора, които със сигурност ще бъдат замесени в битката за евроквотите.

В галерията може да видите по-подробно какво се случи в изминалия кръг в Англия.