8 бележити момента в дербито на Северен Лондон

"Крал Анри" - една от най-паметните снимки.
1. Завръщането на Юда. На 1 ноември 2001-а Сол Кембъл се завърна на „Уайт Харт Лейн“, но облечен в екипа на Арсенал, след като премина в редиците на кръвния враг със свободен трансфер. Цялата „любов“ на феновете на Тотнъм се изля върху англичанина, който даже си вкара автогол, който впоследствие бе отменен. Накрая Густаво Пойет се разписа в последните секунди, за да донесе равенството.
2. Къде са картоните? По принцип лондонското дерби между Тотнъм и Арсенал няма как да мине спокойно и в духа на феърплея. Напрежението се нагнетява, острите влизания преобладават, а съдията има тежката задача да укротява играчите. Е, Майк Дийн трябваше да го прави без да показва картони през 2008-а в сблъсък за Каринг Къп, защото си ги беше забравил у дома. Снимка: getty.com
3. 9-голов трилър. През ноември 2004-а всичко на „Уайт Харт Лейн“ бе спокойно като в манастир. В 37-ата минута обаче Нуредин Найбет откри резултата, а после феновете видяха още цели 8 попадения. В крайна сметка „топчиите“ се поздравиха с успеха след 5:4. Снимка: Goal.com
5. „Шпорите“ се отърваха от проклятието. Цели 17 години привържениците на Тотнъм трябваше да гостуват на Арсенал, а после да се прибират у дома без да са видели победа. През ноември 2010 г. обратното най-накрая се случи. Самир Насри и Маруан Шамак изведоха „артилеристите“ напред, а Гарет Бейл и Рафаел ван дер Ваарт върнаха равенството. Накрая в 85-ата минута Юнес Кабул засече центриране с глава и донесе пълния обрат. Снимка: Getty Images
6. И двата отбора намразиха Адебайор. Тогоанският нападател премина в Тотнъм, а през ноември 2012-а всичко за него тръгна по вода, след като даде преднина от 1:0 на „шпорите“. Малко по-късно обаче се отчете с глупаво влизане в краката на Санти Касорла, опитвайки се явно да „ремонтира“ глезените на испанеца, след което получи директен червен картон. „Артилеристите“ се възползваха от численото си преимущество и победиха с 5:2, а Адебайор бе предател в очите на феновете и на двата отбора.
7. Най-запомнящата се контузия. През януари 2014-а Арсенал отстрани Тотнъм с 2:0, а Тио Уолкът напусна терена на носилка. Феновете на „шпорите“ започнаха да го подиграват, но той им показа жест „2:0“, за да ги подразни. Оказа се обаче, че англичанинът е разкъсал кръстна връзка и ще отсъства 6 месеца. Така пропусна второ подред Световно първенство и числото 2 се обърна срещу него.
8. Шедьовърът на Газа. През април 1991-а Пол Гаскойн се нуждаеше само от 5 минути, за да вкара брилянтен гол от пряк свободен удар на Арсенал, който прати Тотнъм на финала на ФА Къп, където „шпорите“ победиха Нотингам Форест.

В Северен Лондон има поне две дразнещи неща. И ако феновете на Арсенал и Тотнъм биха се съгласили, че първото е цената на бирата, то за второто биха били на коренно различно мнение.

Точно така, защото не могат да се понасят.

Всичко обаче се решава на терена (или поне на хартия така се случва), а това лондонско дерби е изпълнено с палитра от всякакви емоции.

Паметни двубои, 9-голови трилъри, запомнящи се контузии, предателства, удари под кръста, напрежение и солидна доза футбол от най-високо ниво. Мачът между Арсенал и Тотнъм си има всичко, а значението му е съдбоносно.

Един от двата най-важни дни в годината за привържениците на „артилеристите“ и „шпорите“ е в неделя, 6 ноември, когато в 14:00 ч. българско време единствено срещата от 11-я кръг във Висшата лига ще има значение.

В такива сблъсъци се раждат и умират герои, за подобни мачове се пеят песни. Арсенал срещу Тотнъм доказва, че футболът е повече от една игра.

Срещата носи със себе си история и навява спомени, които превръщат 90-те минути на терена в нещо специално.

В галерията може да видите 8 бележити момента, за да загреете за дербито.