Кошмарен старт на "Уембли"

Иван Иванов бе безпомощен срещу Джърмейн Дефоу Снимка: getty images
Иван Иванов бе безпомощен срещу Джърмейн Дефоу

България започна неубедително участието си в евроквалификациите за шампионата в Полша и Украйна през 2012 г. В първия си мач нашите бяха разбити с 0:4 от Англия на стадион „Уембли".

Хеттрик за домакините отбеляза Джърмейн Дефоу. Играчът на Тотнъм бе под въпрос за срещата, тъй като му предстои операция. Въпреки това Дефоу се появи на терена и в 3-та, 60-та и 84-та минута вкара топката във вратата пазена от Николай Михайлов. В 82-та минута се разписа и Адам Джонсън.

Удобни ситуации за гол от нашите изпуснаха Станислав Ангелов и Димитър Рангелов. Заради контузия принудително терена напусна Валери Божинов.

Англичаните също направиха смяна заради получена травма. Майкъл Доусън бе заменен от Гари Кейхил заради проблем в коляното и усложни и без това тежката ситуация в централната зона на защитата на Англия.

След двубоя от българския лагер бяха недоволни най-вече от пропуснатите възможности за гол. „Мисля че имахме своите шансове днес, пропуснахме ги, а Англия ни наказа", обяви селекционерът Станимир Стоилов.

„Точно когато намерихме нашата игра и започнахме да градим атаки, получихме второто попадение и напрактика мачът завърши. В края на мача нарушихме тактическата си дисциплина.

В началото започнахме пък уплашено и допуснахме гол, откъдето срещата тръгна зле за нас.

При условие, че три от четирите гола на Англия дойдоха от контраатаки, ние трябва много сериозно да се замислим защо е така, но при всички случаи не говори никак добре. Освен това оставихме прекалено много пространство в средата на терена, там англичаните буквално ни разкъсваха с бързите си пасове и движение", допълни още селекционерът, като не пропусна да отбележи, че Димитър Бербатов е липсвал много и вероятно ако е бил на терена ситуацията щяла да е друга.

„Смятам, че не е реален този резултат предвид показаното до 75-ата минута. Започвам да се отчайвам от този отбор и тези футболисти, когато резултатът е негативен. Не можеш да нарушаваш тактическата дисциплина по този безобразен начин. Тези поражения влияят на отбора като цяло, а и на нацията.

Безобразна работа. Отборът играе, създава положения, но ни липсва класа да ги вкараме. Не знам как могат да се създадат по-чисти ситуации.

Падни 1:0 или 2:0 - няма проблем. Хората ще са доволни предвид показаното на терена. А ние падаме с 4 без да го заслужаваме. Направихме всичко възможно да направим лек мача на Англия. Във вторник ако не спечелим срещу Черна гора, отиваме на кино", предупреди директорът Наско Сираков.

„Не е реален този резултат. И ние имахме шансове да отбележим. Изглеждахме като добър спаринг партньор. Играхме добър, красив футбол и накрая паднахме с много. Без единоборства и без борба от наша страна.

Англия да те хваща на контраатака в Англия, като при втория гол, е просто недопустимо. Същото стана и при третия и четвъртия. Питат ни къде да я вкарат. Футболът е уникална игра, защото не се повтарят положенията. Но лошото е, че са все в наша вреда.

Лош е стартът, защото във вторник играем с Черна гора. Така че дано се вдигнем психически. Може би е добре, че паднахме с толкова много, за да се стреснат футболистите", опита да демонстрира оптимизъм президентът на БФС Борислав Михайлов.

Селекционерът на Англия Фабио Капело демонстрира джентълментско поведение и обясни, че съперникът ги е затруднил много.

„Щастлив съм и от резултата, и от играта. Много важно бе да спечелим този мач заради нашите фенове. Вички футболисти се представиха на ниво, въпреки че допуснахме и няколко грешки, които дадоха шанс на българите да вкарат гол, но те не се възползваха", каза Капело.

Той коментира тактиката на "лъвовете" по следния начин: "Съперниците ни стояха в своята половина и чакаха евентуална възможност за контратака. Затова не ни беше никак лесно".

Капело похвали Уейн Рууни, който отново не успя да се разпише за националния отбор, но помогна много за хеттрика на Джърмейн Дефоу. "Рууни се справи перфектно със задачите си", отсече Дон Фабио.

Италианецът изказа и задоволството си от намесите на вратаря Джо Харт. "Toй е вратар на Англия, нали? Все трябва да спаси нещо", каза шеговито Капело.

В другия мач от групата Черна гора започна също с победа. На стадиона в Подгорица тимът се наложи с 1:0 над Уелс след гол на Мирко Вучинич в 30-та минута.

Последният участник в групата ни - Швейцария почиваше на старта. В контролна среща тимът направи 0:0 с Австралия.