Аржентина оцеля в мача на мачовете!

Анхел ди Мария лудее след гола, който спести на Аржентина ада на дузпите.
Джемаили изпуска от 3 метра да изравни в 120-ата минута, уцелвайки гредата.
Велик мач направи Диего Беналио, швейцарският вратар. Поредното му спасяване е след шут на Ди Мария, а в края стражът опита и да вкара при няколко центрирания в търсене на изравняване.
В продълженията Меси видимо остана без сили, но намери отнякъде вдъхновение за един дрибъл, след който сервира на Ди Мария топката за победния гол.

Аржентина крещи в екстаз, отборът е на четвъртфинал, а мечтата на Лео Меси, Диего Марадона, папа Франциск и 42 милиона аржентинци е жива.

Гол на Анхел ди Мария в 118-ата минута донесе 1:0 срещу Швейцария, а осминафиналът в Сао Пауло носеше всичко, което може да искаме от един Мондиал.

Имаше страхотен футбол - през първото полувреме в изпълнение на отлично подготвеният швейцарски тим, воден от големия тактик Отмар Хитцфелд.

Часове преди мача треньорът бе научил за смъртта на брат му Винфрид (на 82 г.) у дома. Но отборът му не се огъна, не даде и за секунда свобода на големия фаворит.

Имаше и един Меси, който даде всичко от себе си до края на редовното време, подемаше всяка атака, подаваше, дриблираше, стреляше. В добавеното време силите му свършиха, като кадрите ясно показаха, че Лео не може да си поеме въздух - физическите проблеми, които го тормозят от година, явно съвсем не са измислица на каталунските медии.

Но в 118-ата минута номер 10 направи това, от което би бил горд и онзи "синьо-бял" номер 10, когото в Аржентина почитат наравно с Господ. Меси пое топката, измъкна се от убийствен шпагат на Фабиан Шер и подаде на Ди Мария в отлична позиция.

Крилото не сбърка - гол!

Но и тогава Швейцария не се предаде. Блерим Джемаили уцели греда от 3 метра, когато изглеждаше невъзможно да изпусне.

В края Джердан Шакири, изнесъл уникален моноспектакъл в халфовата линия на швейцарците, изпълни свободен удар, вероятно донесъл инфаркти в Аржентина. Но топката удари стената и фаворитът оцеля. Имаше и драма, която само световното носи.

Сякаш и папата, този запален футболен фен, помогна в решителните мигове. Големите шампиони са белязани с голям късмет, освен класата им. Бразилия мина осминафиналите с дузпи, Холандия с изумителен обрат в последните секунди, Германия и Аржентина с кошмара на продълженията... А това са четирите ярки фаворита за купата.

Меси ще продължи в мисията си. Папата и Диего също още поне няколко дни ще живеят с мечтата. Аржентина е на четвъртфинал, където чака победителя от Белгия - САЩ.