01.05.2013, 09:09 (обновена 02.05.2013, 09:29)
жоао силва

Снимка: © Sport1.bg

С гола на Жоао Силва срещу ЦСКА, Левски вече гледа смело към титлата.

Не е нужно да си завършил математика в Унсс, за да направиш сметката. Левски печели шестте си мача до края и е шампион. Независимо от останалите резултати.

"Сините" докараха нещата до това да държат ключа към титлата в ръцете си, печелейки възловите мачове с Литекс и ЦСКА (по 2:1). Разликата с Лудогорец е 2 т. в полза на шампиона, но с пряк двубой на "Герена".

Останалите пет финала за Левски: гостуване на Локо (Пд) в четвъртък, домакинство на Миньор на 6 май, гостуване на Ботев (Вр) на 10 май, приемане на Лудогорец на 18-ти, визита на Етър на 22 май и домакинство на Славия на 25-ти. Между тях има и един истински финал, този за Купата на България срещу Берое (15-ти май).

Лудогорец вече не гледа толкова безметежно от върха на класирането, защото има и по-трудна програма. В петък лидерът приема Черноморец, после гостува на Етър (7 май), домакинства на Славия (11-ти), гост е на "Герена" (18-ти), приема Ботев (Пд) на 22-ри и завършва сезона на терена на Монтана на 25 май.

Като предимство за Лудогорец можем да отчетем, че сблъсъка на "Герена" идва 3 дни след финала за Купата, в който Левски ще играе, докато през същата тази седмица шампионите ще почиват и ще са концентрирани изцяло за дербито от първенството.

Големи мачове идват и местата в Европа. ЦСКА приема Ботев в събота, а при загуба е много вероятно да гледа евротурнири по телевизията. Разбира се, "червените" трябва да се молят по повече от една причина Левски да не става шампион. Не само заради историческата вражда, а от рационални съображение.

Ако Левски е първи, финалистът за купата Берое със сигурност отива в Лига Европа, независимо от резултата на финала. Това ще означава, че само вторият и третият в първенството ще играят в турнирите. Единият ще е Лудогорец, без съмнение. И за ЦСКА и Ботев остава само една позиция.

На дъното става страшно. Приемаме, че Монтана (13 точки) и Етър (16) са неспасяеми случаи. Но Миньор с 20 т. още се надява, а в четвъртък има решително домакинство на Славия. С 21 точки е Ботев (Вр), който обаче вероятно ще вземе 3 в четвъртък, когато приема Етър. Локо (Сф) и Черно море са над чертата, но в четвъртък се срещат в София в изключително важен мач.

Интригата на дъното е в стил - от 4 кандидати да изпаднат само двама. Най-трудна изглежда програмата на Локо (Сф).

За 24 дни ще се изиграят последните 6 кръга, което означава - всеки ще има средно по двубой на 4 дни. Левски и Берое ще играят даже с една среща повече.

Чудесно! Няма нищо по-здравословно за българския футбол. В такъв цикъл се вижда кой може, кой е  постоянен и убедителен, и кой какво заслужава...

Oще: ботев  левски  лудогорец  миньор  цска