Честна Италия, безпощадна Холандия и пестелива Испания

Повечето от италианските звезди не играха в Дания.

С повече от резервите си Италия завърши наравно 2:2 като гост на Дания в двубой от нашата квалификационна група за световното първенство. "Скуадрата" отне успеха на домакините в последните секунди на двубоя, когато се разписа Алберто Акуилани, оформяйки равенството.

В стартовите 11 на италианския наставник Чезаре Прандели от твърдите титуляри бяха само капитаните на Ювентус и Милан Джанлуиджи Буфон и Рикардо Монтоливо, както и други двама представители на "старата госпожа" Джорджо Киелини и Клаудио Маркизио.

В 28-та минута Освалдо даде аванс на италианците с добро отиграване, но домакините се добраха до обрат. Никлас Бендтнер, който през миналия сезон бе футболист на Ювентус, вкара две попадения с глава в мрежата на Буфон – 2:1.

В 90-та минута обаче Акуилани бе намерен от пас на Освалдо, за да направи 2:2, с което смълча стадиона в Копенхаген.

В последния кръг България приема Чехия, а Дания играе с Малта у дома.

"Трикольорите" на Любо Пенев имат 13 точки, колкото е и активът на датчаните, но нашите имат по-добра голова разлика. Чехия от своя страна спечели с 4:1 гостуването си на Малта. Точни за чехите бяха Томас Хюбшман (3), Давид Лафата (33), Вацлав Кадлец (51) и Томаш Пекхарт (90).

За домакините вкара легендарният Майкъл Мифсуд, който изигра своя стотен двубой с националната фланелка. Успехът доближи тима на Йозеф Пешице на точка от България преди мача в София във вторник.

Англия направи важна крачка към финалите на Световното първенство в Бразилия, след като победи с 4:1 Черна гора на "Уембли".

Уейн Рууни откри резултата в 48-та минута, а Бранко Бошкович съвсем улесни задачата на домакините, след като си вкара нелеп автогол в 62-та минута. Дебютантът Андрос Таунзeнд (78') и Даниел Стъридж (90'-дузпа) добавиха по още едно попадение за "трите лъва", докато Деян Дамянович (71') реализира почетния гол за черногорците.

Англия остава на върха с 19 точки и при победа над Полша във вторник ще се класира директно за финалите догодина. Украйна е на второ място с 18 т.

Украиците победиха минимално с 1:0 Полша в Харков. Единствения гол в полската врата вкара Андрий Ярмоленко с техничен удар в далечния ъгъл в 64-та минута.

Унгария се прости с шансовете си да се класира на бараж за световното първенство догодина по болезнен начин - поражение с 1:8 при гостуването си на Холандия.

"Лалетата" вече си бяха осигурили първото място, но не показаха никаква милост, а при повече желание можеха да стигнат и до двуцифрен резултат срещу безпомощните маджари. С хеттрик за домакините се прояви Робин ван Перси.

Освен него във вратата на Адам Богдан се разписаха Кевин Строотман, Джърмейн Ленс, Рафаел ван дер Ваарт и Ариен Робен, а Шилард Девечери си вкара автогол. За гостите точен беше Балаш Джуджак от дузпа.

Турция победи Естония с 2:0 като гост, а Румъния си тръгна с 4:0 от визитата на Андора и двата тима са с по 16 точки в спор за второто място в тази група.

Световният шампион Испания почти подпечата световната си виза след 2:1 над Беларус в Палма де Майорка.

Чави Ернандес (60) и Алваро Негредо (77) вкараха преди Корниленко (88) да се разпише за бившата съветска република. Испанците водят на Франция с три точки преди последните мачове от групата.

Германия официално си осигури място на Мондиала в Бразилия догодина. Бундестимът победи с 3:0 Ейре в Кьолн и със сигурност ще финишира като победител в група "С", където Швеция обърна с 2:1 Австрия и ще участва на баражите. Попаденията за Бундестима отбелязаха Сами Кедира, Андре Шюрле и Месут Йозил.

Гърция победи Словакия с 1:0 и си осигури най-малко участие на бараж за класиране на финалите в Бразилия.

В момента гърците са с 22 точки, колкото има и лидерът Босна и Херцеговина. Головата разлика обаче е в полза на босненците.

Антигерой за гостите бе бранителят на Ливърпул Мартин Шкъртел, който си отбеляза автогол в 44-та минута.

В последния кръг Босна гостува на Литва, докато Гърция има лесна задача като домакин срещу Лихтенщайн.

Силният отбор на Белгия се класира за финалите на Световното първенство в Бразилия през следващата година, след като победи Хърватия с 2:1 в Загреб.

Белгийците нямат загуба до момента в квалификационната си група.

Два гола на Ромелу Лукаку (15', 38') през първата част предопределиха крайния изход от този двубой, а попадението на Нико Кранчар (83') бе лека утеха за домакините, които ще трябва да минат през ситото на баражите.