Бътън: Алонсо срещу Фетел за титлата

Бътън посочи Алонсо и Фетел за фаворити в битката за титлата Снимка: Getty Images
Бътън посочи Алонсо и Фетел за фаворити в битката за титлата

Гран при на Сингапур, спечелена вчера от световния шампион Себастиан Фетел рязко намали бройката на претендентите за световната титла във Формула 1, обясни пилотът на McLaren Дженсън Бътън. Според световния шампион за 2009, сега реални шансове за титлата имат само водачът в класирането Фернандо Алонсо и Фетел.

С вчерашната си победа Фетел с Red Bull се доближи на 29 точки от Алонсо, а Бътън, който финишира втори е на 75 от водача. Отпадналият вчера докато беше начело на колоната Хамилтън вече е на 52 точки от първото място.

"За всички освен Фетел ще е много трудно да догоним Алонсо - заяви Бътън. - Битката за титлата ще е между Алонсо и Фетел, всички останали имаме някакви шансове, но сме аутсайдери. Но няма да се отказваме, ще се борим до последно."

До края на сезона остават шест състезания, като максималният брой точки, които може да спечели един пилот от тях, е 150.

Хамилтън отпадна заради повреда в скоростната кутия, това изведе Фетел на първо място, а зад него завършиха Бътън и Алонсо.

Това се оказа седмият подиум на Алонсо в последните десет състезания, като в тези стартове той има само едно отпадане - след като беше ударен от Ромен Грожан на старта на Гран при на Белгия.

Хамилтън, от друга страна, отпадна в три от последните пет старта, а Фетел и Бътън не успяха да завършат в Гран при на Италия преди две седмици.

"Тази статистика показва, че едно лошо състезание и вече си изостанал - коментира Дженсън. - Фернандо нямаше късмет на "Спа", а при Люис това се случва много по-често напоследък.

"Аз записах лош късмет на "Монца". Когато липсва постоянство е много трудно да догониш тези, които са пред теб. Все пак, Себ е само на 29 точки зад Фернандо, това е разлика, която може да бъде стопена."

В същото време Хамилтън обяви, че не се е отказал от надеждите си да спечели титлата, като целта му е да е първи в последните шест състезания за сезон 2012.

След състезанието в Сингапур вчера босът на McLaren Мартин Уитмарш намекна, че Бътън може би ще трябва да приеме ролята на №2 в тима и да помага на Хамилтън в следващите стартове.

"Говорихме с Дженсън, като идеята беше негова - обясни Уитмарш. - Той е невероятно амбициозен човек, но и в същото време е отборен играч. Това, което ще се случи в бъдеще ще дойде от него, по негово решение. Не съм го молил за нищо, не искам да го питам.

"Ако той реши да направи нещо в интерес на тима, това си зависи изцяло от него."

Според боса на Red Bull Кристиан Хорнър обаче, и шестимата пилоти в челото на класирането все още имат шансове за титлата.

Кими Райконен с Lotus все още няма победа този сезон, но е трети, на 45 точки зад аса на Ferrari Алонсо, а другият пилот на Red Bull - Марк Уебър е пети, на 61 точки, като има с 14 повече от Бътън.

"Шампионатът далеч не е решен - обясни Хорнър. - Просто е дразнещо, че Фернандо продължава да се качва на подиума почти във всяко състезание.

"В сметките за титлата трябва да включим Марк, Дженсън, дори и Кими не е толкова назад и естествено, Люис. Остават шест състезания, 150 точки е максимумът, който може да вземе един пилот, така че претендентите има за какво да се борят.

"През 2010, две състезания преди края Себ беше на 25 точки зад Алонсо, знаете какво стана, така че до края на сезона всичко е възможно.

"Трябва да продължим да печелим повече точки от Фернандо, а в идеалния случай, между нас и него, ще има повече коли на финала."