Къде бяха те: 30 от най-добрите италианци на 18 г.

Джиджи Донарума навърши 18. Къде бяха някои от легендарните италианци от модерната история на футбола на неговата възраст? Вижте в галерията...
Джанлуиджи Буфон – вече играеше за Парма, с който дебютира в Серия А през ноември 1995-а.
Франческо Тоти – част от първия отбор на Рома.
Роберто Баджо – вече имаше 36 мача с екипа на Виченца зад гърба си. Снимка: Getty Images
Роберто Баджо – вече имаше 36 мача с екипа на Виченца зад гърба си.
Паоло Малдини – феновете вече научаваха името на бъдещата легенда на Милан.
Роберто Манчини – беше вече осъществил първия си трансфер. След като вкара девет гола в 30 мача за Болоня, бе купен от Сампдория.
Джанлука Виали – все още в Серия Б с екипа на Кремонензе. Снимка: Getty Images
Джанлука Виали – все още в Серия Б с екипа на Кремонензе.
Алесандро дел Пиеро – в отбора на Падова, с който направи дебют в Серия Б през сезон 1991/92. Снимка: Getty Images
Андреа Пирло – започваше да си проправя път за големия футбол с родния Бреша в Серия Б. Дебютира в Серия А две години по-рано, преди Бреша да изпадне.
Филипо Индзаги – Индзаги още не бе разгърнал пълния си потенциал и все още бе част от младежкия състав на Пиаченца. Снимка: Getty Images
Франко Барези – две седмици преди да навърши 18, на 8 май 1978 г., дебютира в Серия А с екипа на „росонерите” при победа с 2:1 над Верона.
Джузепе Бергоми – още преди да навърши 18 вече имаше над дузина мача с Интер в Серия А. Снимка: Getty Images
Алесандро Неста – дебютира в Серия А с Лацио при равенство 2:2 срещу Удинезе на 13 март, шест дни преди 18-ия си рожден ден. Снимка: Getty Images
Фабио Канаваро – един от малкото велики, които на 18 още играеше за младежки тим, в случая – този на Наполи.
Джорджо Киелини – в младежкия отбор на Ливорно. Снимка: getty.com
Джорджо Киелини – в младежкия отбор на Ливорно.
Леонардо Бонучи – част от младежкия тим на Витербезе.
Дженаро Гатузо – в младежкия тим на Перуджа.
Джанфранко Дзола – все още играеше за младежите на Нуоро.
Даниеле де Роси – част от младежкия тим на Рома.
Марио Балотели – вече играеше за първия отбор на Интер, за който записа 11 мача и три гола в първия си сезон в Серия А. Снимка: fcinter.com
Антонио Касано – в цветовете на Бари в Серия А, с който изигра 21 мача и отбеляза три гола в първия си сезон като професионалист.
Марко Верати – вече имаше 15 мача за Пескара в Серия Б.
Антонио Конте – дебютира за Лече в Серия А година преди да навърши 18 г.
Винченцо Монтела – вече имаше осем мача и четири гола зад гърба си с екипа на Емполи.
Антонио ди Натале – в младежкия тим на Емполи.
Чиро Ферара – при младежите на Наполи.
Франческо Толдо – в младежкия отбор на Милан. Снимка: Getty images
Франческо Толдо – в младежкия отбор на Милан.
Джанлука Палиука – още един талант на Милан, който на 18 г. все още беше при младежите. Снимка: Getty Images
Анджело Перуци – вече бе направил дебюта си в Серия А с Рома.
Алесандро Костакурта – в младежите на Милан. Снимка: Getty Images
Алесандро Костакурта – в младежите на Милан.
Деметрио Албертини – тъкмо пробиваше в първия отбор на Милан. Снимка: Getty Images
Деметрио Албертини – тъкмо пробиваше в първия отбор на Милан.

Времената се променят, но едно нещо е сигурно в италианския футбол – ако си вратар и първото ти име е Джанлуиджи, те очаква светло бъдеще.

Смяната на поколенията при „адзурите” ще мине плавно, поне на вратарския пост. Там има нов Джиджи, който в събота навърши 18 години.

Да, 18! А вече има 59 мача за Милан, два за италианския национален отбор, пет спасени дузпи и един спечелен трофей – Суперкупата на Италия.

Още помним представянето му в онзи мач срещу Реал Мадрид на приятелския предсезонен турнир преди началото на кампания 2015/16.

Тогава, още само на 16 години и пет месеца, влезе като резерва през второто полувреме срещу „кралете”. Не допусна гол и се стигна до дузпи. Бака изпусна от бялата точка, но малко по-късно Донарума изравни резултата, спасявайки дузпата на Тони Кроос.

След това последва канонада от голове и се стигна до 10:9 в полза на Реал, след като Кико Касия вкара своята. Донарума застана зад топката, но изпусна.

Въпреки това, за около 20 минути на терена и при изпълнението на дузпите, ни направи прекрасно впечатление и от тогава досега Донарума продължава да изумява всички с класата си дори на тази крехка възраст.

Затова, по повод 18-ия му рожден ден, направихме едно сравнение. Избрахме 30 от най-великите италианци в модерната история, за да видим къде са били те, когато са били на възрастта на Донарума.

Доста е интересно. Убедете се в галерията.