Ибрахимович голям, Шевченко - по-голям

Андрий Шевченко се измъква от опеката на Златан Ибрахимович и бележи втория си гол за победата на Украйна над Швеция с 2:1 на Евро 2012 Снимка: Getty Images

Вечерта на понеделник, 12 юни, бе като сбъдната мечта за Андрий Шевченко.

Часове по-рано самото участие на ветерана в мача, за който той мечтаеше цял живот, бе под въпрос. Според публикациите в медиите се очакваше натурализираният сърбин Марко Девич да води атаката на Украйна при нейния дебют на Европейско, но в последния момент националният селекционер Олег Блохин реши да се довери на най-голямото име в състава си.

Зрелището в Киев си заслужаваше - суперзвездата на Милан от близкото минало Шевченко срещу настоящия лидер на "росонерите" Златан Ибрахимович.

Шведът направи силен мач и бе близо до гола още през първото полувреме. Същевременно Шева не получаваше достатъчно удобни топки и пропиля най-добрия шанс, когато би към вратата, вместо да подаде на свободния Андрий Ярмоленко.

Сравнението между двамата продължи да върви по същия начин и скоро след почивката Златан откри за гостите. Но най-доброто от неговия предшественик в Милан предстоеше.

Шевченко получи тежък удар в коляното от Гранквист, но успя да продължи и заби изравнителен гол с глава само три минути след попадението на Ибрахимович, възползвайки се от отлично центриране на Ярмоленко.

Говори се, че 22-годишното крило на Динамо (Киев) е обект на интерес от страна на Милан и в своята страна младокът е считан за естествения наследник на Шева. Бъдещето му принадлежи, но, както видяхме, настоящото все още е на по-големия от двамата адаши.

След това дойде 62-ата минута. Самият Ибра пазеше Шевченко при корнера, но носителят на "Златната топка" за 2004 все пак успя да се измъкне и отново да вкара с глава благодарение на доброто си пласиране, което неутрализира ефекта от по-високия ръст на противника.

Точно както в добрите стари времена на "Сан Сиро"!

Щастливият треньор Блохин скочи от скамейката и вероятно знаеше, че още една битка е приключила - неофициалното съперничество между самия него и Шевченко за това кой е най-великият украински футболист на всички времена...

След вчерашната победа, която донесе на родината си, Шева вече е повече от легенда. А мечтаното Европейско първенство едва започна. Да се готвят Франция и Англия!