Топ 50 на класиките във Висшата лига

26. Ливърпул - Арсенал 4:4, 2009 г. Андрей Аршавин вкара четири пъти на "Анфийлд" и разби сърцата на домакините, които преследваха титлата рамо до рамо с Манчестър Юнайтед. Фернандо Торес отвърна с два гола за Ливърпул, Юси Бенаюн добави още два. Мачът остава незабравим с обратите и драмата си.
49. Арсенал - Манчестър Юнайтед 3:1, 2001 г. Две комедийни грешки на Фабиен Бартез подариха победата на домакините. Пол Скоулс вкара за 0:1, а Фреди Люнгберг изравни, преди Бартез два пъти да подаде на сънародника си Тиери Анри, който се възползва с два гола.
47. Тотнъм - Рединг 6:4, 2007 г. Димитър Бербатов вкара четири пъти в мача, който бе като режисиран в Холивуд. Българинът откри резултата, а Рединг обърна до 1:2 и пропусна да увеличи аванса си. Бербатов взе нещата в ръце - 2:2 с мощен удар в горния ъгъл. Гостите пак поведоха, но пак Димитър изравни, този път с елегентен удар със завъртане. И пак - 4:3 за Рединг! Стеед Малбранк и Джърмейн Дефоу изведоха Тотнъм напред, преди героят на деня Бербатов да довърши гостите.
45. Челси - Арсенал 3:5, 2011 г.
Робин ван Перси заби хеттрик за последната победа на Арсенал на стадиона на Челси. Холандецът вкара два от головете си в края при 3:3, а гонитбата в резултата бе знаменита. До почивката изглеждаше, сякаш Челси ще смаже съперника - само 2:1 за домакините, но с пълно превъзходство.
Но Андре Сантос и Тио Уолкът оставиха гостите в играта, а Ван Перси се намеси с двете си късни попадения, след като бе вкарал и първото в мача. Снимка: Getty Images
45. Челси - Арсенал 3:5, 2011 г. Робин ван Перси заби хеттрик за последната победа на Арсенал на стадиона на Челси. Холандецът вкара два от головете си в края при 3:3, а гонитбата в резултата бе знаменита. До почивката изглеждаше, сякаш Челси ще смаже съперника - само 2:1 за домакините, но с пълно превъзходство. Но Андре Сантос и Тио Уолкът оставиха гостите в играта, а Ван Перси се намеси с двете си късни попадения, след като бе вкарал и първото в мача.
43. Тотнъм - Арсенал 2:2, 2004 г.
Денят, в който Недосегаемите на Венгер спечелиха титлата - още на 25 април и то на стадиона на врага.
В събота Челси и Манчестър Юнайтед загубиха и Арсенал знаеше - реми на "Уайт Харт Лейн" стига за златото.
Гостите поведоха с 2:0 с голове на Патрик Виейра и Робер Пирес, но Джейми Реднап и Роби Кийн от дузпа изравниха.
В края Арсенал празнува диво пред опустелите трибуни - никой фен на Тотнъм не би си причинил да гледа радостта от титлата на съперника. Снимка: Goal.com
43. Тотнъм - Арсенал 2:2, 2004 г. Денят, в който Недосегаемите на Венгер спечелиха титлата - още на 25 април и то на стадиона на врага. В събота Челси и Манчестър Юнайтед загубиха и Арсенал знаеше - реми на "Уайт Харт Лейн" стига за златото. Гостите поведоха с 2:0 с голове на Патрик Виейра и Робер Пирес, но Джейми Реднап и Роби Кийн от дузпа изравниха. В края Арсенал празнува диво пред опустелите трибуни - никой фен на Тотнъм не би си причинил да гледа радостта от титлата на съперника.
37. Ливърпул - Блекбърн 2:1, 1995 г. Велик ден в историята на Висшата лига. В последния кръг Блекбърн влезе като лидер, но с 2 т. аванс пред Манчестър Юнайтед. Ремито на "Анфийлд" нямаше да е достатъчно, ако Юнайтед бие Уест Хем като гост, защото "червените дяволи" имаха предимство и в головата разлика, и в преките двубои. Блекбърн вкара - Алън Шиърър, естествено. Уест Хем също поведе и на полувремето нещата изглеждаха ясни. Но Ливърпул, който не играеше за нищо, обърна мача с голове на Джейми Реднап и Джон Барнс. И докато коментаторът крещеше: "Ливърпул подари титлата на Юнайтед", в Лондон Анди Коул изпусна 4 чисти положения за последните 5 минути и резултатът остана 1:1. Блекбърн грабна титлата!
33. Манчестър Юнайтед - Ливърпул 1:4, 2009 г. Най-сладката победа на Ливърпул в дома на врага в ерата на Висшата лига. Юнайтед поведе с дузпа на Кристиано Роналдо, но до почивката Фернандо Торес и Стивън Джерард бяха обърнали резултата. Фабио Аурелио вкара от пряк свободен удар, а Андреа Досена екзекутира Юнайтед в последните секунди. С победата Ливърпул се доближи на 4 т. от лидера Юнайтед и влезе в пряка битка за титлата с него. Димитър Бербатов влезе като резерва в мача.
31. Манчестър Сити - Арсенал 6:3, 2013 г. С 11 допуснати гола в първите 15 мача за сезона, Арсенал започна деня на върха на класирането и с най-добрата защита. Но получи 6 удара от Сити, като Фернандиньо вкара два, Серхио Агуеро, Яя Туре, Давид Силва и Алваро Негредо добавиха останалите.
29. Манчестър Юнайтед - Ипсуич 9:0, 1995 г. Анди Коул стана първият играч с пет гола в един мач във Висшата лига. После го направиха още Алън Шиърър, Димитър Бербатов, Джърмейн Дефоу и Серхио Агуеро.
25. Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 4:3, 2009 г. При четири оповестени минути добавено време, Майкъл Оуен вкара в шестата - типично за ерата на сър Алекс Фъргюсън. Дербито бе уникална драма, в която Крейг Белъми блестя за гостите, а Уейн Рууни бе в основата летящия Юнайтед.
23. Сити - Юнайтед 2:3, 2012 г. Рууни стреля като картечница - 2:0 до почивката. Гостите владееха положението, преди Яя Туре и Пабло Сабалета да изравнят, а Сити тръгна масирано да търси успеха. Но в добавеното време Робин ван Перси вкара от пряк свободен удар, а в празненствата след това монета разцепи веждата на Рио Фърдинанд. На дерби като на дерби!
22. Ливърпул - Юнайтед 3:3, 1994 г. За по-старото поколение това си е топ класиката на Висшата лига. По-скоро - препратка към романтичните времена на старата първа дивизия. На калния терен в понеделник вечер, двата големи съперника направиха шедьовър. Юнайтед поведе с 3:0 до 23-ата минута и изглеждаше на път да подобри рекорда си за най-голяма победа на "Анфийлд" - 1:4. Но Найджъл Клъф, син на великия Брайън Клъф, вкара два пъти още до почивката. И стадионът повярва в чудо. Малко преди края Нийл Ръдък посрещна с глава центриране и мощно заби за 3:3. Невероятно зрелище!
20. Юнайтед - Арсенал 8:2, 2011 г. Бедни, бедни Венгер... Юнайтед направо се подигра с Арсенал на старта на сезона. Уейн Рууни наниза хеттрик, но кой ли не вкара в този ден?! След мача Венгер посегна към трансферния пазар и привлече Пер Мертезакер и Микел Артета в един ден. Юнайтед се забавляваше и на този етап от сезона изглеждаше непобедим.
17. Саутхемптън - Юнайтед 6:3, 1996 г. Незабравим ден на Южния бряг, в който гостите облякоха два различни екипа за двете полувремена. Юнайтед излезе в сиво, но при 3:1 за домакините на полувремето, сър Алекс смени фланелките със сини. И това не помогна. Мат льо Тисие вкара само един гол, останалите бяха на Беркович и Остенстад (по 2), а Гари Невил си вкара автогол. А, и Рой Кийн - съвсем не изненадващо за нервния мач на гостите, бе изгонен...
11. Ливърпул - Манчестър Сити 3:2, 2014 г. Емоционалният връх на сезона, в който Ливърпул... почти спечели титлата. В лудия мач домакините поведоха набързо с 2:0, а Сити отвърна с невероятен футбол в началото на второто полувреме и два гола за 15 минути. Филипе Коутиньо донесе победата на Ливърпул, а празненствата на "Анфийлд" бяха като за титла. Речта на Стивън Джерард остава паметна след мача, но Ливърпул изпусна титлата два мача по-късно, когато загуби у дома от Челси.
9. Нюкъсъл - Манчестър Юнайтед 5:0, 1996 г. Юнайтед бе разпилян в дъжда над "Сейнт Джеймсис Парк", като Алън Шиърър и Лес Фърдинанд взеха ролята на екзекутори. Но денят принадлежеше на Филип Албер. Белгийският защитник довърши гостите с уникален прехвърлящ удар за 5:0, който просто разяри Петер Шмайхел и Юнайтед.
8. Лестър - Арсенал 3:3, 1997 г. Мачът остава исторически с един от най-красивите голове, които Англия е виждала. Денис Бергкамп, вкарал хеттрик в двубоя, свали една дълга топка с лекота, а после премина небрежно защитник преди да вкара елегантно. Но и трите му попадения не стигнаха, тъй като биткаджиите на Мартин О`Нийл не се дадоха.
4. Тотнъм - Манчестър Юнайтед 3:5, 2001 г. Тотнъм вкара три пъти до почивката и поведе с 3:0, а публиката се забавляваше, иронизирайки звездния тим на Юнайтед и скъпата нова придобивка Хуан Верон. Но Анди Коул вкара в 48-ата минута, а Лоран Блан и Ван Нистелрой изравниха. Верон си върна на феновете на домакините с изящен гол, извел Юнайтед напред за 4:3, а Дейвид Бекъм ги довърши с пети гол.
15. Юнайтед - Сити 1:6, 2011 г. В един следобед на чудесата за Сити, всичко се получи за гостите. Марио Балотели откри и показа прочутата си тениска "Защо винаги аз?". После Джони Евънс го събори като последен човек и бе изгонен, а пак Супер Марио вкара за 0:2. Серхио Агуеро направи резултата класически. Един Джеко се включи с два гола, а в края Юнайтед страдаше с най-тежка загуба у дома от 57 години.
3. Ливърпул - Нюкасъл 4:3, 1996 г. Велик мач, в който Ливърпул поведе след 1 минута игра чрез Роби Фаулър, а Нюкасъл обърна в следващите 25 минути с голове на Лес Фърдинанд и Давид Жинола. Фаулър изравни след невероятна игра на Стив Макманамън, а после Тино Асприля вкара виртуозен гол за гостите, с който те пак поведоха - 3:2. Стан Колимор се намеси с изравнително попадение и двата тима съвсем забравиха за защитите, търсейки победата. В добавеното време Колимор заби мощно с левачката пред "Коп" и Ливърпул триумфира с 4:3. Мачът е вероятно най-красивото зрелище като футболни стойности за всичките години на Висшата лига.
2. Арсенал - Манчестър Юнайтед 3:2, 1997 г. Драмата бе пълна. Арсенал бе започна сезона добре и си вярваше, че може да отнеме титлата от Юнайтед. 18-годишният Никола Анелка изведе домакините напред с първия си гол във Висшата лига, а Патрик Виейра удвои. Но Юнайтед не се предава, нали? Теди Шерингам наниза два гола за 7 минути след почивката и при 2:2 мачът стана непредвидим. Дейвид Плат обаче се извиси и с глава заби гол-красавец в горния ъгъл, донесъл трите точки на Арсенал. В края на сезона тимът стана шампион - първата титла на Арсен Венгер.
1. Манчестър Сити - Куинс Парк 3:2, 2012 г.
Не е най-красивият футболен спектакъл, разбира се.
Но кой може да забрави драмата на онзи ден, в който мнозина са получили микроинфаркти, а много коси са побелели.
Сити трябваше да бие у дома и бе шампион.
Но дори голът на Пабло Сабалета не успокои домакините, като Куинс Парк обърна с попадения на Джибрил Сисе и Джейми Маки.
В същото време Юнайтед водеше с 1:0 срещу Съндърланд и чакаше издънка на градския съперник.
На стадиона на Сити започна добавеното време, а гостите още водеха с 1:2. Един Джеко вкара с глава, а в с последния шут в мача Серхио Агуеро даде победата и титлата на отбора.
Празненствата и сълзите бяха сякаш безкрайни. В Съндърланд играчите на Юнайтед, сред които Димитър Бербатов, чуха по радиото за гола на Агуеро и изпуснатата титла.
Най-драматичният ден на Висшата лига. Снимка: Getty Images
1. Манчестър Сити - Куинс Парк 3:2, 2012 г. Не е най-красивият футболен спектакъл, разбира се. Но кой може да забрави драмата на онзи ден, в който мнозина са получили микроинфаркти, а много коси са побелели. Сити трябваше да бие у дома и бе шампион. Но дори голът на Пабло Сабалета не успокои домакините, като Куинс Парк обърна с попадения на Джибрил Сисе и Джейми Маки. В същото време Юнайтед водеше с 1:0 срещу Съндърланд и чакаше издънка на градския съперник. На стадиона на Сити започна добавеното време, а гостите още водеха с 1:2. Един Джеко вкара с глава, а в с последния шут в мача Серхио Агуеро даде победата и титлата на отбора. Празненствата и сълзите бяха сякаш безкрайни. В Съндърланд играчите на Юнайтед, сред които Димитър Бербатов, чуха по радиото за гола на Агуеро и изпуснатата титла. Най-драматичният ден на Висшата лига.

Sportcafe ви представя и първите 50 мача в списъка с класики, нареден от най-авторитетното английско списание FourFourTwo.

След великите мачове в историята на Висшата лига пак има български шедьовър - четирите попадения на Димитър Бербатов в един мач са допринесли за мястото на двубоя тук.

Ето ги най-ярките 50, според изданието.

50. Бирмингам - Астън Вила 3:0, 2002 г.

Двата големи врага от града не бяха се срещали 15 години.

Атмосферата бе като за война, а домакините стартираха ударно с гол на Клинтън Морисън. После вратарят на Вила Петер Енкелман пусна топката под крака си след тъч на Олоф Мелберг и тя влезе във вратата.

Голът не трябваше да се зачита, тъй като никой не докосна топката. Но...

Бирмингам добави трето попадение и всички нахлуха на терена. Незабравима вечер в Бирмингам.

48. Арсенал - Ливърпул 4:2, 2004 г.

Хеттрик на Анри, като последният му гол остава в историята.

При 1:2 на почивката Арсенал възкръсна, а първо вкара Робер Пирес. После Анри изведе домакините напред, а за десерт остави дрибъл от централната линия, развъртял цялата защита на гостите, преди да завърши красиво - 4:2.

46. Арсенал - Хъл 1:2, 2008 г.

44. Евертън - Манчестър Юнайтед 3:4, 2004 г.

Юнайтед поведе с 3:0, но в 60-ата минута резултатът бе 3:3. Рууд ван Нистелрой се намеси в последната минута и с глава донесе победата на гостите.

42. Арсенал - Тотнъм 2:3, 2010 г.

След 0:2 на почивката, при условие, че не бе побеждавал Арсенал като гост от 1993-а, Тотнъм изглеждаше като обречен отбор.

Рафаел ван дер Ваарт бе в основата на чудото. Той подаде на Гарет Бейл за първия гол, вкара втория от дузпа и сложи топката на главата на Юнес Кабул за 2:3. Удивителен обрат!

41. Портсмут - Рединг 7:4, 2007 г.

Най-удивителното на този мач е, че само 3 месеца по-късно Рединг пак вкара четири пъти навън, а бе победен - от Тотнъм и Бербатов!

40. Евертън - Астън Вила 2:3, 2008 г.

39. Уигън - Арсенал 3:2, 2010 г.

В едни необясними 11 минути мачът се преобърна. Арсенал се нуждаеше от победа, за да доближи лидера Челси само на 3 точки. И водеше с 2:0 до 79-ата минута.

Тогава Бен Уотсън върна един гол, а Тайтъс Брамбъл и Шарл Н'Зогбия оформиха шокиращия обрат.

38. Манчестър Юнайтед - Арсенал 0:1, 2002 г.

Титлата бе спечелена в дома на шампиона, като Арсенал грабна победата с гол на Силван Вилтор.

36. Манчестър Юнайтед - Арсенал 2:0, 2004 г.

След 49 мача без загуба Недосегаемите бяха победени.

Мачът бе скандален със спорна дузпа за Юнайтед, а след него настанаха грозни сцени и замеряне с пица в съблекалнята. Типично за съперничеството на двата тима от онези години.

35. Арсенал - Лийдс 2:3, 2003 г.

Арсенал имаше нужда от победа, за да остане в битката за титлата. Лийдс обаче стори чудото, защото бе застрашен от изпадане.

34. Манчестър Сити - Тотнъм 0:1, 2010 г.

32. Портсмут - Саутхемптън 4:1, 2005 г.

30. Евертън - Уимбълдън 3:2, 1994 г.

В последния ден от сезона цели 6 тима можеха да изпаднат. Евертън бе в зоната и имаше нужда от победа... и молитва за добри резултати в другите мачове.

Уимбълдън дойде и поведе с 2:0, точно в стила на Лудата банда.

Но Евертън, окуражен от рева на настръхналата тълпа на "Гудисън парк", обърна мача с два гола на Греъм Стюърт и един на Бари Хорн. В същото време Челси обърна Шефийлд Юнайтед от 0:1 до 3:2, въпреки че не играеше за нищо и остави Евертън в елита.

28. Олдъм - Саутхемптън 4:3, 1993 г.

27. Шефийлд Юнайтед - Уигън 1:2, 2007 г.

24. Евертън - Манчестър Юнайтед 2:4, 2007 г.

21. Ливърпул - Нюкасъл 4:3, 1997 г.

Ливърпул поведе с 3:0 с лекота до почивката, а изпусна да вкара още два пъти по толкова.

Но, необяснимо, Нюкасъл изравни с първите си три удара към вратата.

В добавеното време обаче Роби Фаулър се извиси и заби с глава, а мачът остава в историята със статистиката: 29:3 точни удара от двата тима. Ако бе завършил 3:3, вероятно домакините нямаше да са щастливи...

19. Ливърпул - Челси 1:4, 2005 г.

18. Арсенал - Тотнъм 4:4, 2008 г.

Дербито ще се запомни с гола на Дейвид Бентли от центъра.

Бившият играч на Арсенал се израдва бурно и ядоса феновете на домакините, но как да му се сърдиш?

В лудия мач Аарън Ленън изравни в последните секунди на добавеното време, въпреки че Арсенал водеше с 4:2 до 88-ата минута.

16. Астън Вила - Олдъм 0:1, 1993 г.

14. Челси - Ливърпул 2:1, 2003 г.

В директен двубой за влизане в Шампионската лига в последния кръг, домакините спечелиха с голове на Марсел Десаи и Йеспер Гронкяер.

13. Манчестър Сити - Фулъм 2:3, 2008 г.

12. Челси - Арсенал 2:3, 1999 г.

Незабравим мач, лудост!

Челси напълно владееше положението с голове на Торе Андре Фло и Дан Петреску, а минутите си минаваха. В 75-ата резервата Нванкво Кану върна един гол, а в 88-ата пак той изравни с второто по-сериозно положение на Арсенал.

В добавеното време Кану се измъкна от защитата, мина вратаря Ед де Хой и от нулев ъгъл, при двама покриващи на голлинията бранители, успя да промуши топката за хеттрика си!

10. Брадфорд - Ливърпул 1:0, 2000 г.

7. Нюкасъл - Арсенал 4:4, 2011 г.

Арсенал поведе с 4:0 до почивката с лекотата, с която повечето фенове бяха изпили по 2 бири преди мача.

Но червен картон на Абу Диаби даде някаква надеждичка на домакините.

Две дузпи, вкарани от Джоуи Бартън, както  и гол на Леон Бест върнаха Нюкасъл в играта, а невероятно воле на Чеик Тиоте, който вкарва около веднъж на пет години, хвърли в екстаз стадиона.

6. Астън Вила - Манчестър Юнайтед 1:2, 1993 г.

5. Уигън - Уест Хем 3:2, 2001 г.

Гостите се нуждаеха от победа, поведоха с 2:0, но изпуснаха мача от контрол и допуснаха обрат.

С това изпаднаха, а можеха да водят с поне 4 гола до почивката.

Останалите двубои от топ 50 вижте в галерията.