Хамилтън спечели в хаоса на "Спа"

Люис Хамилтън спечели на "Спа"и се върна начело на класирането Снимка: Mclaren F1
Люис Хамилтън спечели на "Спа"и се върна начело на класирането

Световният шампион за 2008 Люис Хамилтън се върна на върха в класирането в шампионата на планетата във Формула 1, след като спечели хаотичното и ударено от дъжд състезание за Голямата награда на Белгия на пистата „Спа".

Британецът се справи най-добре с трудните условия на пистата - няколко превалявания, две излизания на кола на сигурността на трасето и излитане в зоната за сигурност, като на финала победи с 1,5 секунди пред Марк Уебър, което беше достатъчно за третото му спечелено състезание този сезон.

Хамилтън излезе начело още на старта, след като тръгващия от полпозишън Уебър се забави заради проблем със системата, предпазваща мотора да не угасне и потъна до шестата позиция в първите метри на надпреварата.

Хамилтън така и не беше догонен от съперниците си, въпреки в края на първата обиколка беше един от пилотите, които излетяха от пистата на шикана „Автобусната спирка" заради завалелия дъжд.

Люис се откъсваше напред с по половин секунда аванс на обиколка, когато дъждът бързо спря и трасето започна да изсъхва. Преднината му достигна 11 секунди до 35 обиколка, когато отново заваля, този път по-силно.

Лидерът се опитваше да поддържа по-високо темпо на мократа писта въпреки че все още караше със сликове и излезе от пистата на завоя „Риваж", като извади късмет и успя да намали в зоната за сигурност преди да стигне до предпазната стена. В края на тази обиколка Хамилтън спря в бокса за гуми тип „интермедия", а веднага след него същото направиха вторият - Роберт Кубица и преследвачът му Марк Уебър.

Австралиецът обаче се върна на трасето втори, тъй като Кубица сбърка при спирането в бокса, като едва не събори половината си механици, след като не уцели къде точно да спре.

След второто излизане на колата на сигурността на пистата, която се появи в 38 обиколка заради катастрофата на Алонсо, при която той отпадна, Хамилтън се откъсна пред Уебър и на финала вече беше новият водач в класирането с 3 точки аванс пред Марк.

Отпадането на Алонсо нанесе тежък удар на шампионските му амбиции, тъй като испанецът загуби много точки, а преди това си беше пробил път до 7-ото място, след като записа катастрофален старт в състезанието. В първата обиколка Алонсо беше ударен отзад от Барикело, в старт №300 в кариерата на бразилеца. Фернандо трябваше веднага да спре в бокса и това го смъкна на 20-о място.

С точките са разминаха Дженсън Бътън и Себастиан Фетел, след като германецът пробва атака срещу Дженсън в 16 обиколка, но загуби контрол над колата си и се заби в болида на световния шампион.

Фетел остана без предно крило и трябваше да спира в бокса, а Бътън отпадна. Немецът беше наказан с минаване през алеята пред боксовете заради нарушението, а след това спука задна гума, след като се удари с Витантонио Лиуци в битка за 15-ото място.

Фелипе Маса се пребори за 4-ото място, а Адриан Сутил за 5-ата позиция, след като спечели оспорваната битка с Михаел Шумахер. Нико Розберг отново изпревари по-опитния си съотборник, като този път го задмина на пистата с много твърда атака на „Льо Комб".

Зоната на точките допълниха Камуи Кобаяши, Виталий Петров и Хайме Алгерсуари.