Величествен Меси измъкна Аржентина от ада и я отведе на Световното първенство

Геният Меси изигра един от великите си мачове и с хеттрика си класира Аржентина на Мондиала Снимка: Getty Images

Аржентина се добра до Световното първенство в Русия през 2018 г. в последния възможен момент.

"Гаучосите" взеха с 3:1 гостуването на Еквадор и се измъкнаха като печеливши от жестоката руска рулетка в последния кръг от квалификационните мачове в зона Южна Америка.

Мачът на истината за Аржентина беше спечелен от великия Лионел Меси, вкарал хеттрик, за да осигури необходимия обрат и класирането на Мондиала. Началото беше кошмарно за гостите - след 40 секунди игра Еквадор вече водеше след техничен удар на Ромарио Ибара, който остави безпомощен Ромеро.

Меси обаче поведе отбора си и успя да изравни само 10 минути по-късно след двойно подаване с Ди Мария. В 18-ата минута Еквадор загуби топката пред наказателното си поле и мощен удар на Меси под гредата направи резултата 2:1.

Домакините не се предадоха и продължаваха да затрудняват Аржентина с опасни атаки, но в 62-ата минута Меси се измъкна между трима и с прехвърлящ удар оформи хеттрика си, след което класирането на "гаучосите" вече не беше под въпрос.

В драматичните мачове от последния кръг победители излязоха още Уругвай и Колумбия, които също се класират директно на Мондиал 2018.

Уругвай направи обрат до 4:2 срещу Боливия, макар че си вкара два автогола, и завърши на второ място в крайното класиране. Колумбия удържа равенство 1:1 в решителния двубой с Перу и взе четвъртото място, с което си осигури класирането. Перуанците останаха пети и ще играят бараж с участието на Нова Зеландия, Австралия и Хондурас, като първият им съперник са новозеландците.

Големият губещ от последната въртележка в подреждането е Чили.

Шампионите от Копа Америка имаха тежката задача да се изправят срещу първенеца Бразилия в последния кръг и загубиха с 0:3 след голове през второто полувреме на Паулиньо и на два пъти на Габриел Жезус. Чилийците завършват с равен брой точки с Перу, но головата им разлика ги остави на шесто място.

До последно надежди за класиране имаше и Парагвай, но отборът се издъни в домакинството си на последния Венецуела и загуби с 0:1 след гол на Ерера в 84-ата минута.

Поражението остави парагвайците на седмо място, а ако бяха спечелили, те щяха да стигнат минимум до бараж.