Вавринка спечели Australian Open

Вавринка спечели първата си титла от Големия шлем в Мелбърн
Контузия в гърба измъчи Надал

Станислас Вавринка спечели първата си титла от турнир от Големия шлем, след като победи на финала на Australian Open №1 в света Рафаел Надал. Швейцарецът взе победата с 6:3, 6:2, 3:6, 6:3, което е първи успех в кариерата му срещу Надал.

С тази титла Станислас от утре ще е №3 в световната ранглиста и става първа ракета на Швейцария. Пред него в света ще са само двамата тенисисти, които той победи в Мелбърн по пътя към титлата - Рафаел Надал и Новак Джокович. За първи път от 20 години се случва шампионът в Мелбърн да отстрани №1 и №2 в света и да вземе титлата.

Вавринка нямаше проблеми в първите два сета, като във втория мачът за него тръгна още по-лесно, тъй като Надал се оплака от контузия в гърба. Наложи се влизането на терапевт на корта, а след това испанецът напусна корта, за да получи медицинска помощ. Това доведе до разправия между Вавринка и съдията на стола за това дали той трябва да бъде уведомен за по-дългата пауза или не. Надал се върна след няколко минути, а публиката го посрещна с освирквания. Испанецът доигра втория сет формално - със слаби сервиси и почти никакво движение по корта.

След това, когато обезболяващите подействаха на Надал той успя да вземе третия сет, а и Вавринка загуби концентрация и се изнерви. След това обаче Станислас намери начин да се възползва от не толкова добрия сервис на Рафаел, както и да се противопостави на подобряващата се игра на Надал.

В крайна сметка Вавринка си върна инициативата в четвъртия сет и след 2 часа и 21 минути игра 28-годишният швейцарец спечели първата си титла от Големия шлем. От началото на годината това е втора титла за Вавринка и той има 10 победи от 10 мача, а общо в кариерата си Станислас е спечелил шест турнири.