09.07.2014, 09:43 (обновена 09.07.2014, 13:13)

1 от 6 снимки Назад Напред

Аржентина, фенове

Аржентинските фенове се молят на Лео Меси за чудеса на терена... чак до титлата.

Лионел Меси и Ариен Робен са двама от претендентите за най-добър играч на мондиала. Аржентина и Холандия са два конкурента за финала на първенството и тази вечер в Сао Пауло от тях ще остане жива мечтата само на единия.

Водена от Меси, Аржентина не блести но печели на турнира. Окриляван от 50-ина хиляди на всеки мач, отборът на селекционера Алехандро Сабела върви към финала.

Песента, която агитката пее, е за Марадона, Каниджа и Меси, които отказали от футбола бразилците. Е, тях вече ги няма след 1:7 от Германия, но не е изключено да видим така рекламирания ни финал Аржентина - Бразилия, но в мач за трето място.

Холандия показа няколко по-атрактивни игри на световното, а и има изгарящата амбиция да спечели най-накрая титлата. След три загубени финала, Робен и компания сънуват триумфа.

Който и да победи, финалът ще е повторение на вече играни такива. Холандия губи от Германия през 1974-а с 1:2, а Аржентина игра два пъти поред на финал срещу немците. През 1986-а победи с 3:2, а 4 години по-късно загуби с 0:1 в Италия.

За последните 40 години Аржентина и Холандия са се срещали 7 пъти, като южноамериканците имат само 1 победа. Тя обаче носи купата на Мондиал 1978. На финала в Буенос Айрес Марио Кемпес вкарва два гола, а Даниел Бертони добавя трети - 3:1 с продължения.

Последният паметен мач е от 1998-а, когато на четвъртфинал холандците елиминираха съперника с 2:1,  с гениален гол на Денис Бергкамп три минути преди края. Русият магьосник

получи 60-метров пас от Франк де Бур, овладя топката във въздуха, прехвърли я над главата на Аяла и я мушна с външен фалц в обратния ъгъл. Цялото изпълнение бе на скорост и с елегентността на танцьор. Като на тренировка, а не на мач от Мондиал, и то четвъртфинал!

Днес звездите са Меси и Робен. Разбира се, и Робин ван Перси, който обаче е тихичък на световното след изумителния си гол срещу Испания на старта. Но каква по-добра сцена за една звезда да блести, от полуфинал на Мондиал?

Oще: аржентина  ариен робен  бразилия 2014  лионел меси  мондиал  полуфинал  холандия