Четири пъти за 9 години! Севиля е Кралят!

Карлос Бака е героят с два гола на финала.
В края дойде и тревожен момент, когато Матеус от Днипро припадна без да има контакт със съперник. Но удар секунди по-рано е предизвикал загубата на съзнание. Играчът е добре.

Севиля се окъпа в слава на финала за Лига Европа, след като пречупи коравите украинци от Днипро - 3:2. Мачът във Варшава бе битка и драма, но по-силният тим, а и вероятно най-силният в турнира през сезона, заслужено спечели.

Така Севиля се превръща в Крал на състезанието, което печели за четвърти път, което е рекорд. По три титли досега, освен испанците, имаха Интер, Ювентус и Ливърпул.

А всичките триумфи на Севиля в надпреварата дойдоха от 2006-а насам. Андалусийците спечелиха и квота за групите на Шампионската лига - съвсем не малък бонус, който ще донесе поне 20 милиона евро в касата на клуба. От трофея в Лига Европа се чакат още толкова.

Но не парите са важни във вечери като тази. Севиля бе фаворит, но Днипро поведе в 7-ата минута, когато Матеус намери Никола Калинич и хърватинът вкара с глава. За целия турнир (14 мача) Днипро бе забил 13 попадения и ранният гол на финала бе шок.

Севиля отвърна шампионски - удари на Гжегош Кришовяк и Карлос Бака обърнаха мача още до 31-вата минута.

Колумбиецът Бака нанесе е победния шут в 71-вата минута, за да прати в делириум червеното море, изпълнило една от трибуните на стадиона във Варшава. Севиля отново е шампион в турнира, който се превръща в негова запазена територия.

Но и катапулт към надпреварата на големите - Шампионската лига. През първенството тимът на треньора Унай Емери не успя да спечели квота за там, завършвайки пети. Но сега получи такава.

Така Испания може да се гордее с постиженията си - трофеят на Севиля е девети за страната в турнира, изравнено постижение с лидера Италия.

Наесен четири испански тима са сигурни за групите - Барселона, Реал, Атлетико и Севиля, а петият - Валенсия, ще играе квалификация.

А в добавка на 6 юни Барса може да затвърди испански дубъл в двата турнира на Европа, ако бие на финала Ювентус в Шампионската лига.

Преди година Реал спечели турнира на шампионите, а Севиля - Лига Европа.

Сега пак сезонът в евротурнирите изглежда ще е поробен под испанското знаме.