Стам: Мъката от Истанбул е по-силна от триумфа на "Камп Ноу" | sportcafe.bg

Стам: Мъката от Истанбул е по-силна от триумфа на "Камп Ноу"

07.12.2017, 11:58 (обновена 08.12.2017, 09:46)
яп стам

Стам изигра важна роля в отбраната на Юнайтед за спечелването на Шампионската лига през 1999-а.

През 1999 г. Яп Стам изигра важна роля при спечелването на Шампионската лига от Манчестър Юнайтед след драматичния финал с Байерн на "Камп Ноу".

6 години по-късно холандският бранител отново участва в исторически за евротурнирите мач, но този път бе на страната на губещите.

Милан поведе с 3:0 на Ливърпул до почивката, но мърсисайдци стигнаха до равенство и триумфираха след дузпи, осъществявайки "Чудото в Истанбул".

Стам не крие, че за него мъката от 2005-а срещу Ливърпул е по-силна от радостта от триумфа през 1999-а срещу Байерн.

"Когато някой спомене финал в Шампионската лига, първо се сещам за този в Истанбул. Болката остава за по-дълго", казва холандецът в интервю за януарския брой на 2018 г. на списание "FourFourTwo".

"Когато Ливърпул вкара първия гол, се разконцентрирахме и загубихме фокус. На дузпите вече бяхме сломени психически, а те - окрилени. Но не вярвайте на слуховете, че на почивката едва ли не сме празнували. Бяхме твърде опитни футболисти, за да си позволим подобно нещо", заявява още Стам.

Заедно с Рони Йонсен като двойка централни бранители той помогна на "червените дяволи" за великия требъл през 1999-а, оформен в каталунската столица след два късни гола на Юнайтед, които повалиха Байерн.

"Нямаше как да мечтая за по-добър първи сезон в Англия. Спечелихме Висшата лига, ФА къп, а накрая настъпи кулминацията. Спомням си как гледах часовника на "Камп Ноу" и как се нижат минутите.

Ситуацията изглеждаше тежка, но Теди Шерингам и Оле Гунал Солскяр се разписаха в двете най-невероятни минути в кариерата ми. След това си организирахме невероятно парти", заявява още бившият защитник.

Oще: висша лига  истанбул  камп ноу  манчестър юнайтед  финал  чудото от истанбул  шампионска лига  яп стам