Челси го направи! Реал оцеля в Жълт ад

Джон Тери и Челси устояха на напрежението, търсеха с последни сили победата и я заслужиха. Снимка: Getty Images
Демба Ба се плъзна зад гърба на Максуел за победния гол, хвърлил в еуфория "Стамфорд Бридж" и Моуриньо. Снимка: Getty Images
Марко Ройс накара Реал да трепери с двата си гола, но Борусия не стигна до чудото. Снимка: Getty Images
Дузпата в началото можеше да предреши всичко, но Анхел ди Мария се подхлъзна и вратарят на домакините Роман Вайденфелер спаси.

Челси е на полуфинал в Шампионската лига след инфарктна вечер и триумфално 2:0 над Пари Сен Жермен в реванш от четвъртфиналите. След 1:3 в Париж, английският тим продължава с гола на чужд терен.

Тимът с голямо сърце и голям треньор - Жозе Моуриньо, измъкна успеха 120 секунди преди изтичането на редовното време с гол на Демба Ба. Прашясалата резерва реализира отблизо, след като топката достигна до него с голяма доза късмет и рикошет.

Но нямаше значение за "сините" и Моуриньо, пробягал 50 метра до радостния куп играчи на флагчето за корнер, за да се присъедини към еуфорията. И да даде последни указания за тежките секунди до края...

ПСЖ натисна, но бе късно. През целия мач гостите, състав събран за стотици милиони, предпочете изчаквателна тактика. Единсон Кавани можеше да донесе успеха в 84-ата минута, но изпусна златно положение. При 1:1 в този момент, Челси отпадаше.

По-рано в драматичната вечер Андре Шюрле замени Еден Азар и публиката на "Стамфорд бридж" изтръпна - излизаше най-добрият играч на Челси за сезона. Германецът Шюрле обаче даде нов импулс в играта, а и вкара първия гол. И той бе измъчен, някак с късмет, след мелле, между куп играчи...

Но това е знак за отбор, който иска повече победата. Челси тича повече, атакува повече, не се отказа да вярва и иска. Два удара на Шюрле и Оскар щяха да строшат напречната греда през второто полувреме за минута. Челси довърши мача с трима нападатели - Ба, Ето'о и Торес, в търсене на гола.

Специалния Моуриньо е 8 от 8 на четвъртфинал, никога не е отпадал на този етап. Е, и сега не отпадна.

В другия мач за вечерта също домакините победиха с 2:0. Борусия (Дортмунд) отвори вратите на Жълт ад за Реал след 0:3 в Мадрид. Отписани, домакините направиха велик мач, но не им стигна мъничко за сензация. Реал трябваше да реши всичко в 18-ата минута, но Анхел ди Мария изпусна дузпа.

И стана страшно. Два гола на Марко Ройс още до почивката, 2:0, треперене... На скамейката на Реал Кристиано Роналдо чупеше пръсти и даваше указания, знаейки колко е близо провалът.

Треньорът на Борусия Юрген Клоп ревеше като лъв, скачаше и тичаше, удряше с юмруци въздуха при всеки шпагат, тъч, пас... Отбор и фенове бяха едно - Икер Касияс спаси поне 4 стопроцентови положения, а Хенрик Мхитарян от Борусия изпусна и на празна врата. Не стана.

Реал е на полуфинал и мечтата му е жива. Един съперник, който "белия балет", а никой от останалите полуфиналисти няма да искат, е отборът на Моуриньо.

В Челси има твърде много опит, сърце и дух, за да го искаш насреща си в този турнир. Има и един Специален треньор. Между впрочем, на полуфиналите вече са двама наставници, които имат общо 5 финала в Шампионската лига. Моуриньо е с два, а Карло Анчелоти - с три.