Уругвай взе скалпа на Италия още в групите

Капитанът Диего Годин се превърна в герой за Уругвай

Уругвай взе надлъгването с Италия и проби към осминафиналите на световното първенство.

"Скуадрата" се нуждаеше от равенство, за да достигне до фазата на директните елиминации, но "урусите" спечелиха с 1:0 с безценно попадение на Диего Годин. В другия мач от групата Коста Рика и Англия завършиха 0:0.

Така след Испания, още два европейски колоса, вдигали световната титла, напуснаха първенството.

Италия и Англия изненадващо направиха път на Коста Рика и Уругвай. И докато за "трите лъва" бе ясно, то фактът, че Италия не успя да се добере поне до равенство учуди мнозина.

Клаудио Маркизио остави италианците с човек по-малко след директен картон в 60-та минута, което повлия много за крайния изход. Реферът от Мексико Марко Морено спести изгонване на Луис Суарес за поредното му ухапване, като този път жертва бе Джорджо Киелини. Това се случи буквално минута преди попадението на Уругвай, което прати носителя на Копа Америка напред в турнира с Коста Рика.

Диего Годин, една от звездите на испанския шампион Атлетико Мадрид, дари успеха на "урусите" в 81-та минута със странен удар. След центриране от корнер, Годин с гръб прати кълбото в мрежата на италианците. До края европейците опитаха всичко, но с човек по-малко и обезверени, не успяха да се доберат до изравнително попадение.

При една контра в самия край Уругвай можеше да удвои преднината си, но Суарес не успя да намери Кавани, който бе заел добре прозиция пред наказателното поле на "адзурите".

В другия мач Коста Рика и Англия завършиха без голове - 0:0. Костариканците вече си бяха осигурили място на осминафиналите, докато англичаните си стегнаха багажа за родината след две поражения в първите два мача от Италия и Уругвай.

Селекционерът на Англия Рой Ходжсън направи девет промени в състава, като даде шанс предимно на играчи, които се очаква да бъдат основата на отбора за европейските квалификации. Тимът бе изведен с капитанската лента от Франк Лампард, който вероятно изигра последния си мач за националния отбор.

Даниел Стъридж пък изпусна най-чистото положение за Англия до почивката, като стреля с глава над вратата. Стъридж бе близо до гол и в средата на второто полувреме, когато след двойно подаване с Уилшър се озова на стрелкова позиция, но ударът му премина на сантиметри покрай десния страничен стълб.

Малко преди това и Адам Лалана бе близо до гола, но не намери правилния завършек на добра английска атака. В последните 20-ина минути на терена за Англия се появиха Стивън Джерард и Уейн Рууни, но и тяхното влизане не помогна на тима да стигне до победен гол.

Рууни имаше възможност в 80-а минута, когато с техничен удар затрудни вратаря на Коста Рика, който обаче изби в ъглов удар. Така Англия завърши безславно участието си на световното първенство, докато считаният за аутсайдер отбор на Коста Рика изненада фаворитите и продължава напред без загуба в групата.