С бивш учител по физическо начело и с безброй мечти: Приказката на Линкълн Сити досега

Срещу Бърнли „дяволчетата“ трябваше да бъдат тотално надиграни, особено срещу тим, имащ едва 3 загуби като домакин до този момент от сезона Снимка: Getty Images

Те пишат история, те върнаха магията на ФА Къп!

Водачът в петото ниво на английския футбол Линкълн Сити достигна за пръв път в историята си до четвъртфиналите в турнира за купата на Футболната асоциация, след като победи с 1:0 елитния Бърнли като гост.

Така 103 години по-късно отбор от конференциите е на четвъртфиналите в турнира, след като за последно това стори Куинс Парк Рейнджърс през 1914 г. Шон Раджет вкара историческия гол в 89-ата минута, когато засече с глава след центриране от корнер.

Преди обаче да се върнем на чудото от "Търф Мур", нека започнем приказката на Линкълн Сити във ФА Къп от самото начало.

През май 2016 г. настоящият мениджър на тима Дани Коули е учител по физическо и си няма никаква идея, че 9 месеца по-късно ще бъде част от една от най-великите истории в английския футбол.

Неговите момчета започнаха участието си в първи кръг с победа 2:1 над Олтринкам, което единствено влезе в статистиката, но не и в новините.

Нещата обаче станаха по-сериозни срещу представител на Лига 1 - Олдъм Атлетик. На 5 декември миналата година ранни голове на Тео Робинсън и Тери Хоукридж осигуриха преднината на аматьорите. Олдъм обаче бе съвсем близо до пълния обрат, но в крайна сметка отстъпи с 2:3.

В следващия кръг „дяволчетата“ получиха двойна доза футбол на ниво Чемпиъншип, след като в първия си мач срещу Ипсуич завършиха наравно 2:2, а в преиграването гол в последните секунди осигури скъпоценна победа с 1:0. Феновете вече усещаха, че нещо специално може да се случи, но още никой не вярваше във „футболната пепеляшка“.

В четвърти кръг на пътя на Линкълн застана друг представител на Чемпиъншип – Брайтън. Изненадващо обаче, или не чак толкова, аутсайдерите записаха най-изразителната си победа този път – 3:1. Така и достигнаха до двубои с тим от Висшата лига.

Срещу Бърнли „дяволчетата“ трябваше да бъдат тотално надиграни, особено срещу тим, имащ едва 3 загуби като домакин до този момент от сезона, но вместо това – поднесоха поредната сензация и накараха всички да говорят за тях, защото върнаха магията на ФА Къп.

„В света на футбола има хора, водени от парите, така че те са лош модел за подражание. Резултатите ни са за хората. Страхувам се, че футболът ще се отдалечи толкова от реалността, че хората ще спрат да го обичат“, заяви още преди месец мениджърът на Линкълн и може би затова си заслужава да му стискаме палци.