Непревземаемата крепост на калчото е в историята

Интер е третият италиански отбор, който записа загуба у дома в първите осминафинали на Шампионската лига Снимка: Getty Images
Срещу Тотнъм на Милан му липсваше креативност Снимка: Getty Images
Срещу Тотнъм на Милан му липсваше креативност
За Шахтьор не бе проблем да се справи с колебливата защита на Рома дори като гост Снимка: Getty Images

Изиграването на първите срещи от осминафиналите на Шампионската лига изкара на преден план интересен статистика, която трудно може да бъде пренебрегната. И трите италиански състава стигнали до тази фаза - Интер, Милан и Рома загубиха първите си срещи в турнира, при това като домакин.

Интер падна с гол в последната минута от Байерн (Мюнхен), Милан отстъпи на Тотнъм също с 0:1, а Рома бе направена на пух и прах от Шахтьор (Донецк). Три отбора от различни краища на Европа дойдоха, видяха и победиха италианските представители.

Издънката на трите тима от Серия А е симптом за нещо доста тревожно. За последните четири години - от 2007 г. когато Милан спечели Шампионската лига - само Интер и Рома успяха да стигнат до по-предна фаза на надпреварата. „Нерадзурите" взеха трофея през миналата година, а през 2008 г. Рома игра на четвъртфинал.

Преди когато чуждите отбори трябваше да гостуват на „Сан Сиро", „Деле Алпи" или на „Стадио Олимпико" те възприемаха тези стадиони като непрестъпни крепости и знаеха, че доста трудно ще успеят да си тръгнат с нещо различно от загуба. Италианската защита бе със статут на непробиваема, да отбележиш гол или да постигнеш благоприятен резултат като гост в Италия бе възприемано като истинско чудо.

Достатъчно е да си припомним отбора на Ювентус от средата на 90-те, онзи, който спечели Шампионската лига през 1996 г. и след това игра на два поредни финала. В него имаше куп класни защитници...А след това и Милан, който в средата на последното десетилетие бе на върха и в който Паоло Малдини и Алесандро Неста бяха като стена пред нападателите на съперника.

Първите срещи от осминафиналите на Шампионската лига през този сезон обаче показаха, че тази защита е вече само спомен от миналото.

На „Сан Сиро" снощи нападателите на Интер също имаха своите шансове и само блестящата форма на вратаря на Байерн (Мюнхен) Томас Крафт им попречи да отбележат. Но няма как да бъде пренебрегнат факта, че и гостите имаха много възможности да вкарат. Възползваха се от една - в последната минута, след грешка на вратаря Жулио Сезар.

Мениджърът на Интер Леонардо показа, че все още има какво да учи по отношение на тактиката. Той така и не промени начина на игра на своя отбор в хода на целия мач, дори когато съперникът му през второто полувреме успя да установи траен контрол върху случващото се на терена.

На Милан му липсваше креативност в мача срещу Тотнъм на „Сан Сиро" и Питър Крауч се възползва от това десет минути преди края на срещата. Времето до последния съдийски сигнал обаче бе твърде малко, за да могат „росонерите" да се събудят от съня си и да променят резултата.

В предпоследния мач на Клаудио Раниери начело на Рома, украинският Шахтьор надигра своите домакините както с тактика, така и с техника. Гостите се възползваха от всички пропуски в пропукалата се защита на домакините и вкараха три гола.

Като цяло чуждите отбори вече няма причина да се притесняват от гостуванията си в Италия. Байерн, Тотнъм и Шахтьор го демонстрираха нагледно. Всеки по свой начин се справи със съпротивата на домакините и всички не успяха да си тръгнат с победи на една до скоро враждебна територия.

Затова не е никаква изненада, че серия А вече е зад Бундеслигата в таблицата с коефиценти на УЕФА и че ще загуби четвъртата си квота за Шампионската лига след мачове като тези, които видяхме в последните две седмици. Всеки от тимовете има свои причини за поражението у дома, но като цяло всички те отразят низходящата спирала, по която се движи италианския футбол.