Сити надхитри Юнайтед в първото манчестърско дерби между Гуардиола и Моуриньо

Сити надхитри Юнайтед в първото манчестърско дерби между Гуардиола и Моуриньо Снимка: getty.com

Манчестър Сити надхитри като гост Манчестър Юнайтед с 2:1 в 172-ото градско дерби между двата тима, което бе първо за новите им мениджъри Жозе Моуриньо и Пеп Гуардиола. За гостите се разписаха Кевин де Бройне и Келечи Ихеначо, а Златан Ибрахимович вкара за домакините.

Още от самото начало „червените дяволи“ явно съвсем целенасочено приеха играта в своята половина и действаха на контраатаки, което пък даде възможност на „гражданите“ да контролират темпото и да владеят повече топката в типичен за Гуардиола стил.

В 15-ата минута обаче домакините решиха да се изтеглят напред в опит да притиснат съперника, а това доведе и до серия от грешки. Близо 60-метров пас бе свален с глава от Келечи Ихеаначо зад разредената защита на Юнайтед и попадна в краката на Де Бройне, който елегантно пусна топката покрай Давид де Хеа.

Сити продължи да доминира, а нова неразбория в отбраната на играчите на Моуриньо доведе до удвояване на резултата – Де Бройне стреля от малък ъгъл в наказателно поле и топката срещна страничната греда, след рикошета се върна право в краката на Ихеаначо, който я заби в опразнената врата.

Когато изглеждаше, че футболистите на Гуардиола ще се приберат спокойни в съблекалнята, Клаудио Браво тръгна да пресича центрирана топка в наказателното поле, улови я, но се сблъска със свой съотборник и я изпусна, топката дойде удобна за Ибрахимович, който намали аванса на противника – 2:1.

В добавеното време на първата част шведът дори имаше възможност да изравни, след като засече с глава на далечната греда центриране на Рууни отдясно, но ударът на нападателя попадна точно в ръцете на Браво.

След почивката силите се изравниха, а в 56-ата минута Браво бе на път за втори път да провали отбора си, след като се опита да демонстрира добра игра с крака в наказателното поле, но топката му избяга и той бе принуден да се хвърли в краката на Рууни. Направи го обаче чисто и нямаше повод за отсъждане на дузпа.

В 69-ата минута рикошет след изстрел на Рашфорд отиде в Ибрахимович, който се разписа, но се оказа, че е в положение на засада. Малко по-късно Де Бройне можеше да реши всичко, но ударът му удари страничната греда, а после се разходи по гол линията.

До края двата отбора почнаха да играят открит футбол и мачът стана много двуостър, а положенията и пред двете врати се редуваха. Така и обаче не се стигна до ново попадение, което осигури трите точки на сметката на Сити.