Оправете си защитата!: 5 извода след Арсенал-Ливърпул

1. Оправете си защитата!

Мачовете между Арсенал и Ливърпул са вълнуващи, непредсказуеми и трудно се забравят. Няма спор, че и двата тима са атрактивни и притежават офанзивни футболисти, които са способни на чудеса. От чисто прагматична гледна точка обаче, няма да е зле да подобрят представянето си в защита, така че поне в края на сезона да си гарантират футбол в Шампионска лига. „Артилеристите“ бяха разкъсани от контраатаките на съперника и не можеха по никакъв начин да противодействат по фланговете. Не е по-добра и ситуацията при Ливърпул, чиито защитници имат способността на моменти тотално да се изключват от играта.

2. Салах е неудържим, дори когато не е на 100%. vПредставянето на египтянина е отлична новина за Ливърпул и много лоша за всички негови съперници, защото Салах не може да бъде спрян, дори когато не успява да бъде на възможно най-високо ниво. През първото полувреме срещу Арсенал звездата на „червените“ имаше няколко неточни паса и несъмнено изпитваше затруднения. Светкавичната му бързина все пак помагаше, когато гостите трябваше да се възползват от празните пространства в половината на съперника. Салах се отчете с гол и асистенция и въпреки че отборът му изпусна победата, поне може да се похвали, че в редиците си има един от най-добрите през сезона.

3. И контузиите белязаха дербито.

В цяла Европа почиват, но на Острова настъпва момента, когато програмата се сгъстява. Насищането с мачове, разбира се, води и до контузии. Джордан Хендерсън и Начо Монреал паднаха жертви на дербито и в предстоящите срещи със сигурност ще липсват.

4. Йозил ще липсва.

Сякаш е въпрос на време Алексис Санчес да напусне Арсенал и връщане назад няма. Ако обаче и Месту Йозил си тръгне, болката за феновете на „топчиите“ ще е огромна. Германският национал влезе в топ форма напоследък и отбеляза шедьовър срещу Нюкасъл, а играта му срещу Ливърпул бе дори още по-добра. Йозил е сред звездите в съблекалнята, но договорът му изтича, а сините му представяния само са напомняне колко много ще липсва.

5. Ливърпул трябва да реши си най-големия проблем.

Юрген Клоп има някои комплексни проблеми в състава си, чието решение не може да дойде толкова лесно. Изисква се време, постоянство и поредица от правилни действия. Ливърпул обаче има проблем, който е очевиден за всички – няма сигурност на вратата. Симон Миньоле затвърди тенденцията да е неубедителен. Той не просто не може да изважда отбора си в решителни моменти, но често пъти го проваля. Никой вече няма доверие на стража, освен мениджъра на тима. Няма и алтернатива на пейката, така че Клоп ще трябва да се активизира на предстоящия трансферен пазар.

Арсенал и Ливърпул завършиха 3:3 в Лондон в драматичен мач от 19-ия кръг на Висшата лига. Гостите поведоха с 2:0, домакините стигнаха до обрат 3:2 след три попадения в рамките на само пет минути през второто полувреме, преди Роберто Фирмино да оформи крайното 3:3.

Така Ливърпул запази четвъртата си позиция в класирането с 35 точки, докато Арсенал е на пета позиция с една по-малко.

Резултатът откри Филипе Коутиньо след гол с глава в 26-ата минута. В 52-ата минута Мохамед Салах удвои след асистенция на Фирмино. Само минута по-късно Алексис Санчес намали изоставането на Арсенал. В 56-ата минута с далечен удар с левия крак Гранит Джака изравни. Месут Йозил в 58-ата минута направи пълен обрат - 3:2. 19 минути преди края на мача Роберто Фирмино изравни със силен удар от границата на наказателното поле.

След мача Юрген Клоп остана разочарован и изрази мнението си, че спечелената точка е най-малкото, което Ливърпул заслужава от дербито. Арсен Венгер пък поздрави футболистите си за показания характер.

Разбира се, победата заслужаваха и двата тима, но поредният спектакъл, който сътвориха, повдигна и въпроси, чиито отговори трябва да бъдат дадени възможно най-бързо.

В галерията може да видите 5 извода след Арсенал-Ливърпул.