Тодор Славов завърши на трето място в Европа

Тодор Славов и Добромир Филипов завършиха на трето място в Европа

Екипажът на Булбет рали тим Тодор Славов и Добромир Филипов завърши на трето място в крайното класиране на Европейският рали шампионат за автомобили с един двигателен мост (2wd ERC). Въпреки ограничената до три старта програма в континенталният шампионат Славов и Филипов завоюваха две победи в рали „Босфора" и рали „България". В чешкото рали „Барум" двамата варненци отпаднаха заради повреда в двигателя, която не им позволи да продължат участието си в шампионата.

За трета поредна година Тодор Славов и Добромир Филипов са единственият български екипаж, който постига призово класиране в международен рали шампионат. През 2009 година двамата варненци завършиха втори в Европейския рали шампионат за автомобили с един двигателен мост, а през миналата година постигнаха най-големият успех за нашата страна в рали спорта - трето място в Световния рали шампионат за млади пилоти (J-WRC).

„Трудно ми е да определя сезонът си еднозначно. От една страна постигнахме отново най-доброто класиране за нашата страна в международен автомобилен шампионат, но от друга съм наясно, че и двамата пилоти пред нас са много под нашите възможности. Ние стартирахме през тази година единствено с подкрепата от Министерството на физическото възпитание и спорта и можахме да направим само три ралита от Европейския шампионат. Нашите конкуренти стартираха в 7-8 състезания и просто нямаше как да се борим - винаги бяхме по-бързи от тях, но те отиваха на ралита, за които ние нямахме финансовата възможност и печелиха лесни точки. Благодарен съм на Министерството, че ни помогна, защото най-вероятно нямаше да можем да стартираме дори и в едно рали", споделя впечатленията си от изминалия сезон Тодор Славов.

Въпреки трудностите - техническите проблеми, старите гуми и малкото състезания, Тодор Славов и Добромир Филипов показаха значително израстване в пилотирането си. В рали „Босфора" двамата българи завършиха на девето място в генералното класиране и бяха единственият автомобил с един двигателен мост в топ 10.

В чешкото рали „Барум" екипажът на Булбет рали тим бе начело на колоната от 54 автомобила предно предаване преди двигателят на състезателният автомобил Рено Клио R3 да получи тежка повреда.

„Все още не знам какво ще правим през следващият сезон. Колата не е възстановена след техническият проблем в рали „Барум" и ще ни трябва нов двигател. Има още много други неща, които трябва да се ремонтират, защото правихме доста компромиси заради финансите, а техниката иска своята адекватна поддръжка. Опитваме се да намерим подкрепа, но вероятността догодина да не стартираме е много голяма", завършва Славов.

Пред пилотът на Булбет рали тим предстои последното състезание за сезон 2011 - участието му в поредното издание на благотворителното шоу „Шампион на шампионите", в което Тодор Славов е победител за 2010 година. Демонстрационната надпревара ще се състои на 7 декември от 12:30 до 22 часа в „Арена Армеец", София.