Златисто-зелена магия - 3:0! | sportcafe.bg

01.07.2013, 03:02 (обновена 02.07.2013, 09:27)

Бразилия отново е тук - истинската, вдъхновена златисто-зелена магия, пленявала футболните запалянковци по света през годините.

От Пеле и Гаринча до Зико, Сократес, Роналдо и Ромарио.
Бяхме позабравили как може да играе селесао, но ето, че сякаш се ражда нов тим за възхищение.

С гръмко 3:0 над световния и европейски шампион Испания на финала, Бразилия спечели Купата на конфедерациите у дома, взривявайки мита за недосегаемите "червени фурии".  Това бе нощта на прераждането на бразилския национален отбор, който е винен в посредственост в последните 4 години.

Тогава той спечели именно Купата на конфедерациите в ЮАР. После се провали на световното, а и на Копа Америка. Стигна до номер 22 в класацията на ФИФА, а и бе принуден да живее сред съмненията дори на феновете у дома. До неделя вечер.

"Маракана" даде сили на селесао.

Стадионът вреше и танцуваше в златисто и зелено час преди финала. Хората вярваха. Въпреки съперника, който бе губил 2 пъти за последните си 60 официални мача. Защото това е Бразилия. Страната и отборът са едно. Казват, че златисто-зелената фланелка се носи на душата, а не на тялото.

Във втората минута шумът стана убийствен грохот, когато Фред вкара от легнало положение за 1:0. Нападателят също бе винен в липса на достатъчно класа да носи №9 в селесао преди турнира, но... вече няма съмнение.

В първите 30 минути Бразилия издуха от терена испанците, пращайки ги в пълен шок.

Освен убийствени контраатаки, домакините показаха и агресия, преса, която не даде на шампионите на света да дишат. Бразилците бяха по-бързи, по-силни, по-вдъхновени и летяха на крилете, дадени от "Маракана".

Вместо 2 или 3 на нула обаче, в 40-ата минута Испания едва не изравни. Педро преодоля с удара си и вратаря Жулио Сезар, но Давид Луис полетя и изби от голлинията с уникален шпагат.

Моментът се оказа преломен.

Минути по-късно Неймар избяга от засадата вляво и разстреля Икер Касияс за 2:0. Самбата започна. Това чудо с номер 10 скоро ще подлуди съвсем света, ако продължава да играе така. Стадионът скандираше името на Неймар през няколко минути, от което вдъхновението в играта му само се увеличаваше.

След почивката испанците излязоха на терена минута по-рано от съперника. Явно решени да търсят обрат. Но пак пуснаха гол във 2-рата минута, както и през първото полувреме.

Пак вкара Фред, негово пето попадение в турнира. Неймар завърши с 4, а Бразилия стана шампион с 14 вкарани гола в 5 мача.

Серхио Рамос изпусна дузпа за испанците, а до края и Жерар Пике получи червен картон за груб фаул срещу Неймар. Испания в тези минути приличаше на Барса срещу Байерн в Шампионската лига. На Реал срещу Борусия... На отбор, загубил пътя.

Влизането на Навас и Вия раздвижи играта, но бе късно. Бразилците се забавляваха, можеха да добавят и още попадения на контраатака. Остана време и за самба, петички и трикови отигравания.

Без тях каква победа на Бразилия би било...?

Не се стигна до пълно унижение, както бе в последния мач между двата тима на "Маракана". В далечната 1950-а Бразилия разбива този съперник с 6:1 по време на мондиала.

Така Испания отново не успя да спечели трофея, който липсва на тази златна генерация. През 2009-а "Ла фурия" изненадващо се препъна в САЩ на полуфинал, сега загуби финала... За испанците остава надеждата, че провал в Купата на конфедерациите по традиция значи силно представяне на световното след това.

Но предупреждението вече е написано с едри букви в златисто и зелено: Бразилия се завърна!

Домакините на следващото световно вече гледат към мондиала с настроение на шампиони.
Те свалиха временно от трона кралете на световния футбол. След година ще получат шанс да го направят отново, вече в най-сериозното състезание.

Дотогава "Маракана" има право да мечтае.

Oще: бразилия  испания  купа на конфедерациите  неймар  финал  фред