Претендентите за титлата

Петимата претенденти за титлата във Формула 1 са готови за предпоследното изпитание този сезон Снимка: Getty Images

Два кръга преди края на световния шампионат във Формула 1 групата от петимата лидери в класирането се поразкъса от единия край - някои изостанаха и има нов лидер - Фернандо Алонсо, който обаче нямаше как да се измъкне напред, въпреки че взе максимума в Южна Корея.
Да разгледаме отново петимата претенденти за титлата във Формула 1 през 2010:

Фернандо Алонсо (Ferrari)

Класиране: 1-и
Точки: 231
Победи през 2010: Бахрейн, Германия, Италия, Сингапур, Южна Корея

В първия си сезон във Ferrari Алонсо започна по перфектен начин годината - първо място в Бахрейн и лидерство в шампионата. В следващите девет състезания обаче Фернандо успя да се качи само два пъти на подиума (втори в Испания и трети в Канада) и логично изостана, а мнозина специалисти го отписаха от битката за титлата.

Испанецът успя да се върне в голямата битка, макар и по скандален начин - след като съотборникът му Фелипе Маса го пусне да спечели в Германия. След "Хокенхайм" обаче Алонсо присъства на подиума във всеки един старт, като успя да спечели в Италия, Сингапур и Корея. А финалната му атака го превърна във фаворит за титлата, след като в Йеонгам излезе начело в класирането.

Алонсо ще стане световен шампион в Сао Пауло ако спечели Гран при на Бразилия, а Марк Уебър завърши пети или по-назад. Испанецът ще стане шампион и ако завърши втори, а Уебър е осми или по-назад, а Люис Хамилтън е четвърти или по-назад, а Себастиан Фетел е втори или по-назад на финала.

Миналата година в Бразилия: отпадна
Миналата година в Абу Даби: 14-и

Марк Уебър (Red Bull)

Класиране: 2-и
Точки: 220
Победи през 2010: Испания, Монако, Великобритания, Унгария

Уебър се представи превъзходно през по-голямата част от сезона, но в Корея отпадна след своя грешка, което му струва лидерството в световния шампионат. Инцидентът в Корея беше едва второто отпадане на Марк, който в другите състезания не е завършвал по-назад от деветото място.

Т.нар. "втори пилот" на Red Bull има девет качвания на подиума тази година, като спечели в Испания, Монако, Великобритания и Унгария, а резултатите му през 2009 в Бразилия и Абу Даби подсказват, че исега ще е много силен на тези две писти.

Миналата година в Бразилия: 1-и
Миналата година в Абу Даби: 2-и

Люис Хамилтън (McLaren)

Класиране: 3-и
Точки: 210
Победи през 2010: Турция, Канада, Белгия

Хамилтън записа три отпадания във втората половина на сезона и сдаде лидерството в класирането, но световният шампион за 2008 демонстрира сериозно постоянство и нито веднъж не е изоставал от челото, като успя да спечели и три състезания.

За да остане в битката за титлата трябва да завърши по-напред от 4-о място в Бразилия.

В Сао Пауло Люис загуби битката за титлата срещу Кими Райконен през 2007 само с 1 точка, но пък през 2008 се пребори за короната въпреки, че Фелипе Маса спечели състезанието.

Миналата година в Бразилия: 3-и
Миналата година в Абу Даби: отпадна

Себастиан Фетел (Red Bull)

Класиране: 4-и
Точки: 206
Победи през 2010: Малайзия, Европа, Япония

Фетел вече е на 6-о място във вечната класация за най-много спечелени квалификации в рамките на един сезон - девет пъти е тръгвал от първа позиция. Но от тези девет пъти е успял да спечели само две победи - в Гран при на Европа и в Япония.

В Корея Себ извади много лош късмет и отпадна 10 обиколки преди финала с гръмнал двигател докато беше начело в състезанието, а преди това беше водил колоната от старта. Фетел все още има шанс за титлата, но вече се появяват сигнали от Red Bull, че тимът е готов да подкрепи напълно Уебър.

Миналата година в Абу Даби: 1-и

Дженсън Бътън (McLaren)

Класиране: 5-и
Точки: 189
Победи през 2010: Австралия, Китай

Настоящият световен шампион е аутсайдерът в челото и има нужда от малко чудо, за да дублира титлата си от 2009. Но, както доказа той през миналия сезон, във Ф1 всичко е възможно - особено на "Интерлагос", където в последните пет години се определя световният шампион.

Миналата година Бътън тръгна 14-и в Бразилия, а съперникът му за титлата - неговият съотборник Рубенс Барикело стартира от полпозишън. Бътън трябваше да завърши пред бразилеца, за да стане световен шампион и Дженсън направи състезанието на живота си, финишира пети и взе титлата.

Бътън започна силно сезон 2010 - две победи в първите четири състезания (Австралия и Китай), но както стана и миналата година - през втората половина на кампанията формата му се влоши. След средата на сезона Дженсън има едва два подиума - 3-о място във Валенсия и второ в Италия.
В McLaren вече вървят слухове, че Мартин Уитмарш очаква от Бътън да подкрепи атаката на Хамилтън към световната титла.