Царете на "главичките": Фелайни х2 и още 8 прояви на агресия

"Глупав, по-глупав, най-глупав, Фелайни", недоволстваха феновете на Манчестър Юнайтед. Не е обаче само той. Много по-велики футболисти от белгиеца са си изпускали нервите по този начин. Вижте повече в галерията... Снимка: Getty Images
Ариел Ортега срещу Едвин ван дер Сар
На Мондиал 1998 Ортега се опита да си изпроси дузпа в 1/4-финала срещу Холандия. Симулацията му не бе уважена от съдията, гневният Ван дер Сар се изправи над Ортега, а бившият халф на Парма и Ривър Плейт заби главата си в тази на холандския страж, заради което впоследствие и бе изгонен.
Лионел Меси срещу Мапу Янга-Мбива
Барселона разби Рома с 6:1 на 24 ноември на „Камп Ноу“ в мач от груповата фаза на Шампионската лига. Лео Меси вкара два от головете и подаде за още един, но бе късметлия, че остана на терена. Въпреки ръстовия си недостатък, аржентинецът засили главата си към тази на бранителя на „вълците“, след което го хвана и за гушата. Разбира се, трудно е обаче да покажеш директен червен картон на Меси, още повече в Шампионската лига... Така и двамата се разминаха с жълт картон. А и липсата на преиграване от страна на Янга-Мбива помогна на нападателя. Трудно е да си представим футболист на Барселона да остане на крака след такава „брутална проява“.
Дънкан Фъргюсън срещу Джон Макстей
Фъргюсън бе известен с темперамента си на терена. През 1994-та, като играч на Рейнджърс, шотландецът удари с глава Джон Макстей от Рейт Роувърс. Въпреки че избегна наказание от съдията, Фъргюсън получи присъда от три месеца затвор, тъй като това му бе четвърта подобна проява на агресия. След излежаването на присъдата си, времето му в Рейнджърс изтече и нападателят премина в Евертън. Снимка: Getty Images / Guliver
Мануел Аморос срещу Йеспер Олсен
Случката от двубоя между Франция и Дания на Евро 84 е уникална. Олсен фаулира нагло Аморос, но реакцията на французина беше далеч по-неспортсменска. Тогавашното крил она Аякс замери съперника си с топката и след като не успя да го уцели, му удари една главичка. Даже имаше наглостта да протестира червения картон, който съдията му показа.
Луиш Фиго срещу Марк ван Бомел
Луиш Фиго избегна по-сериозно наказание и получи само жълт картон в един от най-бруталните мачове на световни първенства. 12 жълти и четири червени картона показа реферът Валентин Валентинович в 1/8-финалния сблъсък между Португалия и Холандия на Мондиал 2006. Възпитаниците на Луиш Фелипе Сколари спечелиха с 1:0, след което победиха Англия след изпълнение на дузпи (да, мачът с онази ситуация между Рууни и Роналдо, когато португалецът намигна към резервната скамейка, след като английският нападател бе изгонен), но загубиха от финалиста Франция на полуфиналите.
Зинедин Зидан срещу Марко Матераци
И така стигаме до финала на Мондиал 2006. Може би най-известният удар с глава, не само защото бе във финал на световно първенство, но и защото беше в гърдите. Очевидно бе, че Зизу бе провокиран от бранителя на Италия, но не биваше да реагира така. Впоследствие Франция загуби финала след изпълнение на дузпи. Снимка: Петер Шолс, Reuters
Пабло Агилар срещу съдията Ернандес Ернандес
Да удариш съперник е едно, но съдия... Секунди след загубата с 0:1 от Тихуана за Купата на Мексико на 9 март 2017 г., централният защитник на Клуб Америка докосна с глава рефера и заслужено получи червен картон, въпреки че вече бе прозвучал последният съдийски сигнал.
Кайл Бекерман срещу Даниел Паладини
През 2011-а бившият национал на САЩ Кайл Бекерман получи три мача наказание за удар с глава срещу Даниел Паладини от Чкаго Файър.
Маруан Фелайни срещу Райън Шоукрос
Феновете на Висшата лига знаят много добре, че Фелайни не е сред най-умните футболисти, играли в нея. 5 години преди инцидента в градското дерби, белгиецът удари главичка на капитана на Стоук Райън Шоукрос. След това се извини, но само след като получи наказание от три мача.

Градското дерби между Сити и Юнайтед в четвъртък вечер разочарова феновете и на двата тима, завършвайки със скучно 0:0.

Тимът на Жозе Моуриньо се защитаваше през целите 90 минути и с огромни усилия успя да вземе точка от „Етихад“. Така битката за топ 4 се завърза още повече.

Третият Ливърпул има 66 точки, на една зад него е Сити, а на още една е петият Манчестър Юнайтед. Двата градски съперника обаче са с мач по-малко от „червените“ и ако си ги вземат ще изхвърлят мърсисайдци от топ 4.

Шестият Арсенал също все още е в битката. „Артилеристите“ имат актив от 60 точки, но са с цели два мача по-малко от Ливърпул.

Положението за Юнайтед по време на цялото дерби не бе розово, но нещата станаха още по-сложни за „червените дяволи“ минути преди края. В 84-тата минута, секунди след като получи жълт картон за наруешение срещу Серхио Агуеро, Маруан Фелайни видя директен червен картон за удар с глава именно срещу аржентинеца.

Разбира се, нападателят на „гражданите“ преигра в ситуацията, но кой е казал, че не можеш да се възползваш от чуждата глупост? Защото, както ще видите след малко, понякога в модерния футбол, ако не преиграеш, противникът ти не получава заслужено наказание.

По повод глупостта на Фелайни, ще ви припомним още девет подобни удара глава в глава, като, разбира се, сме включили и още една изцепка на белгиеца – от времето му в Евертън. Вижте ги в галерията.