10-те най-шокиращи футболни срещи през XXI в.

Бело Оризонте никога няма да забрави ужаса от 2014-а. Вижте в галерията.
10. Манчестър Юнайтед - Арсенал 8:2 (2011 г.)
Мачът от третия кръг се очакваше като голямо дерби, но шампионът Юнайтед смаза Арсенал с невижданото от дълго време в подобен мач 8:2. Момчетата на сър Алекс Фъргюсън направиха фантастично шоу в атакуващ план и се възползваха до краен предел от разбитата защита на Арсенал, която не знаеше къде се намира на препълнения "Олд Трафорд". Хеттрик за домакините отбеляза Уейн Рууни, други два гола добави новото попълнение на "червените дяволи" Ашли Йънг, а по веднъж се разписаха Дани Уелбек, Луиш Нани и Парк Джи-Сун.
9. Барселона - Реал Мадрид 5:0 (2010 г.)
През ноември 2010 г. Барселона унижи отбора на Моуриньо, който до този момента през сезона не познаваше поражението и оглавяваше класирането. Лионел Меси направи възхитителен мач и бе написана първата глава на сезон, който завърши по невероятен начин за водения от Пеп Гуардиола отбор на каталунците.
8. Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 1:6 (2011 г.)
В края на октомври 2011 г. Манчестър Сити нанесе съкрушителен удар на градския си съперник, след като победи действащия шампион с 6:1 насред "Олд Трафорд". От позицията на времето трябва да се отчете, че резултатът не илюстрира напълно случилото се на терена, тъй като три от попаденията на "гражданите" паднаха след 90-та минута след атаки "камикадзе" на останалите с 10 човека "дяволи".
7. Барселона - Пари Сен Жермен 6:1 (2017 г.)
В исторически мач реванш от Шампионската лига Барселона осъществи велик обрат срещу ПСЖ и отстрани французите след спиращо дъха 6:1 на "Камп Ноу". Въпреки загубата с 0:4 в първия мач и въпреки допуснатия гол на чужд терен, каталунците успяха да сторят немислимото след три гола в последните минути, финалният от които вкара Сержи Роберто в 95-та минута. Барселона получи и огромни подаръци от съдията - две скандални дузпи, които дълго бяха обсъждани, но резултатът остава в историята завинаги. Снимка: Getty Images
6. Сенегал - Франция 1:0 (2002 г.)
Почти целият състав на Сенегал се състезава във френския шампионат, а за капак селекционерът на африканците също е французин. Това е бившият халф на Андерлехт, Ница и Лил Бруно Метсу. Африканците са дебютанти на световно първенство, а Папа Буба Диоп се разписва в 30-та минута за един от най-шокиращите резултати на първенството на планетата преди 15 години. Снимка: Getty Images
5. Манчестър Сити - Лестър 1:3 (2016 г.)
Лестър вече беше начело във Висшата лига, но всички очакваха "балонът" на Раниери да се спука. В началото на февруари миналата година Лестър даде огромна заявка за титлата след 3:1 на "Етихад" и все повече хора започнаха да вярват, че сензацията е възможна.
4. Ливърпул - Милан 3:3 (2005 г.)
На 25 май 2005 г. светът става свидетел на може би най-великия финал в историята на Шампионската лига (КЕШ преди това) . На стадион "Кемал Ататюрк" в Истанбул среща си дават два от най-големите футболни гранда – италианският колос Милан и английският Ливърпул. "Росонерите" са устремени към своята 7-а купа, докато мърсисайдци се завръщат на голямата сцена след точно 20-годишно отсъствие. Получава се мач, който може да бъде наречен само по един начин – гениален. Милан се вижда шампион, след като повежда с 3:0 до почивката, но за четвърт час през второто полувреме Ливърпул изравнява и печели след продължения и дузпи.
3. Южна Корея - Италия 2:1 (2002 г.)
Световното първенство преди 15 години не бе лишено от драма и изненади. Една от тях бе успехът на домакина Южна Корея с 2:1 над Италия на осминафиналите. В ролята на 12-ия играч на корейците влиза еквадорският рефер Байрон Морено. Той отменя два гола на адзурите заради съмнителни засади и гони несправедливо звездата на тима Тоти. Южна Корея побеждава със златен гол на Ан Чжун Хван. Снимка: Getty Images
2. Гърция - Португалия 1:0 (2004 г.)
През 2004 г. светът става свидетел на поредното футболно чудо, като негов автор е националният тим на Гърция, който под ръководството на германския пълководец Ото Рехагел сътворява една модерна гръцка легенда. Южните ни съседи печелят титлата след успех на финала с 1:0 над домакините от Португалия. Харистеас в 57-та минута дарява безценния успех на гърците.
1. Бразилия - Германия 1:7 (2014 г.)
Кроос и Шюрле се разписаха по два пъти, а по един пирон в ковчега на домакините забиха Мюлер, Клозе и Кедира. Бундестима нанесе най-голямата загуба в историята на "селесао", а след това вдигна титлата след успех на финала над Аржентина. Предишното най-голямо поражение на Бразилия беше от Уругвай с 0:6 на Копа Америка през 1920 г.

Преди няколко дни се навършиха 3 години от един от най-шокиращите резултати в историята на футбола, след като Германия унижи домакина Бразилия със 7:1 в първия полуфинал на световното първенство през 2014-а.

Тогава Бундестима нанесе най-голямата загуба в историята на "селесао", а след това вдигна титлата след успех на финала над Аржентина.

Предишното най-голямо поражение на Бразилия беше от Уругвай с 0:6 на Копа Америка през 1920 г.

"Селесао" никога не беше допускал седем гола на световно първенство, а германците си отмъстиха подобаващо за загубения финал от "златистите" с 0:2 през 2002-а.

Като спомен за невероятната победа на отбора на Йоги Льов на стадион "Минейрао" в Бело Оризонте списание "4-4-2" излъчи класация на десетте най-шокиращи футболни срещи през последните две десетилетия.