Федерер сложи край на надеждите на Мъри

Федерер спечели седмата си титла на Уимбълдън Снимка: Getty Images
Федерер спечели седмата си титла на Уимбълдън

Роджър Федерер сложи край на надеждите на Анди Мъри за победа в Уимбълдън, след като го победи с 4:6, 7:5, 6:3, 6:4 - рекордна седма титла за швейцареца на SW19 и 17-а титла от турнир от Големия шлем.

Мъри се бореше да влезе в историята като първият британец след Фред Пери през 1936, спечелил един от големите турнири в тениса. Мъри, който не успя да сдържи сълзите си на края на мача, вече има зад гърба си четири загубени финала на турнири от Големия шлем.

Последният британец преди него, играл на финал на Уимбълдън е Бъни Остин, който постигна това през 1938.

„Всички говорят колко е голямо напрежението по време на финала на Уимбълдън, както и в хода на целия турнир. Не е така, за мен беше страхотно заради всички хора, които ме подкрепяха от трибуните - заяви веднага след мача просълзеният Мъри. - Разочарован съм, но искам да благодаря на публиката за невероятната подкрепа, съжалявам, че не успях да зарадвам феновете."

Федерер спечели напълно заслужено вчерашния финал и записва 286-а седмица като №1 в света, като от днес отново е на върха на мъжкия тенис. Освен това, Роджър получи чек за 1,15 милиона лири и вече е фаворит №1 за олимпийската титла в Лондон - турнирът ще е на кортовете на Уимбълдън.

Мъри получи 575 000 лири за загубата и вече дели неприятен рекорд с треньора си Иван Лендъл - четири поредни загубени финали на турнири от Големия шлем.

Мъри превъзхождаше Федерер в първата половина на мача, когато шотландецът играеше уверено и отстрани изглеждаше, че може да спаси всеки един удар на Роджър. Швейцарецът обаче успя да обърне играта във втория сет и след като стигна до 6:5, успя да вземе сета.

След това заваля и мачът беше прекъснат за 35 минути при 40:0 за Федерер в третия гейм на третия сет. Покривът на централния корт беше затворен и при подновяването на играта Федерер веднага демонстрира превъзходството си и до края нямаше особено проблеми с Анди.

Това е първа титла от Големия шлем за Федерер от Откритото първенство на Австралия през 2010.