Равенство с Австрия спря младежите към първото място

Чудесният гол на Тонев не стигна за победа над австрийците Снимка: Sport1.bg
Чудесният гол на Тонев не стигна за победа над австрийците

Младежкият ни национален отбор по футбол пропусна златна възможност да се изкачи на върха в евроквалификационна група 10 за шампионата през 2013 г.

Селекцията на Михаил Мадански завърши 1:1 като домакин на Австрия и остана трети във временното класиране с 8 точки от 5 мача. Същия актив има и Шотландия, но от 4 срещи, като "гайдарите" успяха сензационно да победят като гости лидера Холандия с 2:1 в понеделник.

Двубоят на скандално празния Градски стадион в Ловеч започна по чудесен начин за нашите, които поведоха след само 12 минути игра след фантастично попадение на Александър Тонев.

Играчът на полския Лех (Познан) стреля от над 25 метра, насочвайки с хирургична точност топката в десния ъгъл на направилия силен мач вратар на гостите Радлингер. Стражът се разтегна максимално, успя да я закачи с пръстите, но впоследствие бе принуден да я извади от своята мрежа.

До края на първото полувреме интересните моменти липсваха, като единствено австрийците съумяха да вкарат гол, но той правилно бе отменен поради засада.

Доста по-големи емоции предложиха двата тима през втората част. Гостите заиграха по-добре и създаваха напрежение пред вратата на Кунчев, а от наша страна на 2-3 пъти осъществихме много опасни контраатаки и спокойно можехме да удвоим, но пропуски на Тонев и Цветков ни лишиха от това.

За наш лош късмет в 79-ата минута дойде изравняването. При центриране от свободен удар Дибон бе изпуснат от цялата ни защита и с удар с глава във вратарското поле възстанови статуквото.

Още в следващата атака България отново можеше да излезе напред, но прехвърлящ изстрел на Кирилов бе виртуозно спасен от Радлингер.

Цяло второ полувреме пък главният съдия от Турция Толга Юскалфа допълнително изнервяше нашите с неотсъждането на немалко нарушения на Австрия. Той показа и жълт картон на голмайстора Тонев, което автоматично го вади за следвашия важен мач срещу Шотландия на 31 май догодина.

Селекционерът Михаил Мадански сподели след края на срещата пред камерата на държавната ни телевизия, че въпреки "хикса" срещу Австрия шансовете за класиране на Евро 2013 остават. Той се оплака и от проблемите, които съпътстваха подготовката на отбора преди този мач.

"От всичко по малко не стигна. Ние имахме страхотни проблеми преди този мач. Росен Колев игра със сериозна контузия, Пламен Димов със страхотни болки в зъба, наложи се да играем така", призна Мадански.

"Успяхме да вземем първоначалната преценка от 4 точки, но можехме да оглавим класирането. Шансовете остават. Днес ни липсваха основни единици. Трудно е при тази група от 18 футболисти отсъствието на 3-4 да се компенсира. Тонев ще бъде наказан за Шотландия", добави той.