Пиронкова спря на полуфинала на „Уимбълдън”

Цвети Пиронкова приключи с участието си на полуфинал Снимка: Getty Images
Цвети Пиронкова приключи с участието си на полуфинал

Първата ракета на България при жените Цветана Пиронкова приключи с участието си на третия турнир от Големия шлем - „Уимбълдън". Пловдивчанката загуби полуфинала от рускията Вера Звонарьова с 6:3, 3:6, 2:6.

Двубоят бе наблюдаван от близо 70 милиона зрители в 175 страни от целия свят. На трибуните пък бе цялото семейство на българската тенис звезда, както и българският посланик в Лондон Любомир Кючуков.

Цвети започна по изключителен начи и още след първите 20 минути успя да пробие поставената под №21 в схемата рускиня. Във втория сет обаче опитната Звонарьова принуди българката да допуска повече непредизвикани грешки, да се защитава вместо да атакува и логично стигна до обрата.

Преди да отстъпи на Звонарьова, Пиронкова разби три рускини - Анна Лапушченкова, Вера Душевина и Регина Куликова, съответно в първи, втори и трети кръг на турнира. На осминафиналите Цвети се справи с Марион Бартоли поставена под №11 в схемата, а на четвъртфиналите би и поставената под №2 Винъс Уилямс.

С класирането си на полуфиналите, Пиронкова записа най-доброто представяне на българска тенисистка на „Уимбълдън". Преди това постижението принадлежеше на Катерина и Мануела Малееви, които имат четвъртфинал. Цвети изравни и Мануела, която е играла на такъв етап, но на Откритото първенство на САЩ.

Българката напуска „Уимбълдън" със само два загубени сета и с подобрено класиране в ранглистата. От следващата седмица Цвети ще влезе в топ 40. В срещите със Звонарьова това е първи успех за рускинята от два мача. Пиронкова спечели предишния си сблъсък с Вера- през есента на миналата година на турнир в Москва.