Шарапова с четвърта титла за сезона след триумф в Пекин

Шарапова показва отлична форма в края на сезона

Мария Шарапова се изкачи до №2 в световната ранглиста след победа на финала на турнира "China Open" над Петра Квитова с 6-4 2-6 6-3. Трофеят бе 33-ти в кариерата на рускинята, 4-ти за настоящия сезон и първи след триумфа ѝ на Ролан Гарос преди няколко месеца. Квитова, която преди седмица спечели турнира в Ухан само с един загубен сет, се намираше в страхотна форма, но не успя да намери отговор на играта на пределно мобилизираната Шарапова.

И въпреки че Квитова си изгради име на специалистка в трисетовите мачове, рускинята се добра до титлата по начина, по който го направи по-рано през годината в Щутгарт, Мадрид и Ролан Гарос - в три сета.

Срещата започна по най-добрия начин за Квитова, която проби още в първия гейм на първия сет, но Шарапова върна за 3-3 и при 5-4 за втори път взе подаването на съперничката си с цената на победата в първия сет. Във втората част Квитова натрупа преднина от 4-1 след два пробива и без особени трудности изравни резултата.

Това обаче не смути особено Мария, която отново намери баланса между прецизност и сила в решителната част. Всичко се реши при 3-1, когато Квитова върна ранния пробив, но не успя да спечели подаването си и Шарапова отново поведа с два гейма. При 4-2 чехкинята имаше нова точка за пробив, но не успя да я реализира.

Квитова остана в мача, печелейки своя сервис гейм за 5-3 след 9 минути здрава битка на корта, но след това капитулира без да вземе точка на съперничката си в последния гейм след близо 2 часа и 30 минути на корта. Мачът бе осми между двете, а Шарапова вече води с 6-2.