Станка Златева стана №1 на Балканите

Станка Златева беше избрана за спортист №1 на Балканите Снимка: BGNES
Станка Златева беше избрана за спортист №1 на Балканите

Българската състезателка по борба Станка Златева беше определена за Спортист на Балканите в 38-то издание на традиционната анкета на Българската Телеграфна Агенция. Златева събра 39 точки и заслужи приза за първи път в кариерата си. Тя беше номинирана в десетките на шест от участващите в анкетата седем национални агенции - БТА (България), АДЖЕРПРЕС (Румъния), ТАНЮГ (Сърбия), Анадолска агенция (Турция), АНА (Гърция), МИА (Македония) и МИНА (Черна гора).

Златева стана световна и европейска шампионка в категория до 72 килограма през този сезон и беше определена за състезателка номер 1 за 2010 година от световната федерация по борба (ФИЛА). Тя беше наградена от генералния директор на БТА със специална купа, грамота и картира на българския художник Димитър Чолаков.

На второ място в анкетата с 37 точки се нареди най-добрият тенисист на Сърбия и номер 3 в света Новак Джокович. Джокович спечели два големи турнира на АТП през сезона в Пекин и в Дубай и игра финал на Откритото първенство на САЩ. През декември той помогна на националния отбор на Сърбия да спечели за първи път в историята купа "Дейвис", а в началото на февруари дори се изкачи за кратко до второто място в световната ранглиста.

Турският баскетболист Хидайет Тюркоглу беше класиран на трето място с 30 точки. Тюркоглу, който се състезава в НБА за тима на Орландо Меджик, изведе Турция до сребърните медали на Световното първенство по баскетбол и беше избран в идеалната петорка на шампионата.