Бербатов и Тевес разделиха „Златната обувка”

Димитър Бербатов стана голмайстор на Висшата лига, но раздели наградата с Карлос Тевес Снимка: Getty Images

Българският нападател на Манчестър Юнайтед Димитър Бербатов не успя да спечели еднолично приза за голмайстор във Висшата лига. Благоевградчанинът подели наградата с Карлос Тевес като и след изиграването на мачовете от последния кръг двамата останаха с по 20 попадения. "Червените дяволи" спечелиха с 4:2 срещу Блекпул, а Манчестър Сити се наложи с 2:0 над Болтън. И в двете срещи обаче Бербатов и Тевес не попаднаха сред голмайсторите.

Срещу Блекпул българинът пропусна четири възможности да се разпише, но ги пропусна. Първият пропуск дойде още в 8-ата минута когато българинът получи пас от Флетчър в наказателното поле, овладя добре, но не успя да нанесе силен удар и Матю Джилкс спаси изстрела му. В 32-ата минута Бербатов направи нов голям пропуск, след като се озова очи в очи с Джилкс, но отново не успя да го преодолее. В 64-ата минута отново вратаря на Блекпул спаси по невероятен начин хубав изстрел с глава на Берба. Последната пропиляна възможност бе в продължението на срещата.

Бербатов обаче асистира за първия гол на Парк Джи Сун, останалите три бяха дело на Андерсон, Оуен и автогол на Евът. За Блекпул се разписаха Чарли Адам и Тейлър-Флетчър. Поражението изхвърли Блекпул от елита и от новия сезон тимът ще се състезава в Чемпиъншип.

Победата на Манчестър Сити срещу Болтън пък дойде след попаденията на Джулиън Лескът и Един Джеко. Тевес също направи два големи пропуска от чисти позиции. Първо, в 5-ата минута, ударът му бе блокиран от Зат Найт, преди да влезе в мрежата на Яскелайнен. В 39-ата минута пък стражът на Болтън спаси удар на аржентинеца.

Това е третият път в историята на Висшата лига когато „Златната обувка" за най-резултатен играч остава без индивидуален победител. Предишните два пъти са през сезоните 1997/98 и 1998/99. И в двата последователни сезона по трима нападатели завършват с еднакъв брой голове - 18. В първия случай това са Крис Сътън, Майкъл Оуен и Дион Дъблин, а през следващия сезон - Дуайт Йорк, Майкъл Оуен и Джими Флойд Хаселбанк.

От Висшата лига освен Блекпул изпаднаха Бирмингам и Уест Хем.

С успеха си днес и равенството 2:2 между Арсенал и Фулъм, Манчестър Сити успя да запази третото си място и ще играе директно в групите на Шампионската лига от есента. Арсенал пък ще започне участието си от квалификациите.

Извън Лига Европа остана Ливърпул. В последния си мач за сезон 2010/11 Ливърпул падна с 0:1 от Астън Вила като гост и остана на шесто място. Прекият им конкурент за петата позиция Тотнъм пък би 2:1 Бирмингам.