Нов медал за българските гимнастички от световното

Ансамбълът по художествена гимнастика на България спечели бронзов медал на световното първенство в Монпелие Снимка: gong.bg

Трети медал спечелиха българските гимнастички от световното първенство в Монпелие, Франция. След двата бронзови медала на Силвия Митева при индивидуалните състезателки, днес със същия цвят медали в многобоя се окичи и българският ансамбъл. С третото място момичетата на треньора Илияна Раева завоюваха и квота за Олимпиадата догодина.

Ренета Камберова, Михаела Маевска, Цветелина Найденова, Елена Тодорова, Христина Тодорова и Катрин Велкова успяха да изиграят двете си композиции чисто и да впечатлят журито и публиката във Франция. Българките получиха оценки 26.800 точки за съчетанието си с 5 топки и 27.325 точки за това с 2 обръча и 3 ленти. Така България със сбор от 54.125 зае третото място, след грациите на Италия и Русия.

Възпитаничките на Илиана Раева се класираха и за финалите на отделните уреди утре, с което ще могат да увеличат броя на спечелените медали от шампионата на планетата.

Така за пръв път в последните осем години България има медал в многобоя от световно първенство. За последно това стана в Будапеща през 2003 година, когато взехме сребро.

Световният шампион Италия защити титлата си, а на второ място остана Русия с общ сбор 54.850 точки. Руските гимнастички направиха груби грешки и в двете си съчетания, но получиха оценки 27.250 точки на топки и 27.600 точки на обръчи и ленти. В топ 6 са още Беларус с 52.850 точки, Япония с 52.725 точки и Германия с 52.675 точки, които печелят квоти. Беларус е с първа оценка на 5 топки - 27.525 точки.

В състезанието участваха 24 ансамбъла.

Вчера България спечели още една олимпийска квота чрез Силвия Митева, която се класира седма в многобоя, спечели броновите медали на бухалки и лента, а на обръч и топка остана четвърта.

Утре надпреварата при ансамблите продължава. Българският състав ще играе на финалите и на двата уреда, които са от 15.00 до 16.40 часа българско време.