Жозе Моуриньо взе първи трофей с Реал (Мадрид)

Барселона се раздели с мечтата за нов требъл след загуба от Реал (Мадрид) във финала за Купата на Краля Снимка: getty images
Икер Касияс с първия трофей на Реал (Мадрид) от 2008 г. насам - Купата на Краля Снимка: Marca
Икер Касияс с първия трофей на Реал (Мадрид) от 2008 г. насам - Купата на Краля
Кристиано Роналдо, Пепе и Марсело бяха с основен принос за триумфа на Реал снощи Снимка: getty images

Треньор №1 на ФИФА за 2010 г. Жозе Моуриньо спечели първия си трофей начело на Реал (Мадрид). По-малко от година след като пое тима от испанската столица Специалния го изведе до успех в турнира за Купата на Краля след победа с 1:0 над големия съперник Барселона.

Единственото попадение в двубоя, игран на стадион „Местая" във Валенсия, отбеляза Кристиано Роналдо в 102-та минута. Редовното време на срещата завърши 0:0 след като двата тима си поделиха по едно полувреме.

Реал отново завърши двубоя с 10 души след като в последната минута на второто продължение Анхел ди Мария получи втори жълт и червен картон. Преди това обаче аржентинецът изработи по перфектен начин попадението на Кристиано Роналдо и е с основна заслуга за спечеления трофей.

Това е първа Купа на Краля за Реал (Мадрид) от 1993 г. Преди 18 години „белите" спечелиха отново на „Местая", но срещу Сарагоса с 2:0. Успехът на Реал тази вечер сложи край на мечтата на Барселона да повтори постижението си от 2009 г. и да запише требъл. Последният трофей влизал във витрината на Реал преди тази вечер бе шампионската титла в Испания от 2008 г.

Любопитно е, че поражението срещу Реал дойде на същата дата, на която преди година Барселона падна и от Интер, чийто треньор тогава отново бе Жозе Моуриньо. На 21.04 „нерадзурите" биха с 3:1 в първия полуфинал от Шампионската лига и този резултат се оказа достатъчен, за да се класират след това на финал.

С победата днес Реал изравни серията с Барселона поне във финалите на турнира за Купата на Краля. Двата тима са изиграли шест мача помежду си в тази фаза на надпреварата и вече имат по три победи.

Един от голмайсторите на Барселона - Давид Вия отново не успя да отбележи гол и няма попадение вече в 11 срещи за своя тим. Единственият играч на каталунците, който отбеляза гол тази вечер бе Педро, но попадението му в 70-та минута бе отменено заради засада. Изключително силен мач изигра и вратарят Хосе Мануел Пинто. Той спаси всичките положения пред вратата си през първото полувреме, а решителна негова намеса в 90-та минута вкара мача в продължения.

Поражението тази вечер е първо за Хосеп Гуардиола в битките му с Реал (Мадрид) като треньор. Преди това наставникът на каталунците записа пет поредни победи и едно равенство. За Жозе Моуриньо пък това е четвърта национална купа след тези на Португалия с Порто, на Англия с Челси и на Италия с Интер.