Барселона е първият финалист в Шампионската лига

Кристиано Роналдо отново не излезе победител в битката с Барселона след като каталунците отстраниха Реал (Мадрид) в полуфиналите на Шампионската лига след 2:0 на "Сантяго Бернабеу" и 1:1 на "Ноу Камп" Снимка: Getty images
Ерик Абидал полетя във въздуха след като изигра първите си 2 минути за Барселона от 17 март насам Снимка: Getty images

Отборът на Барселона е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Каталунците стигнаха до двубоя на стадион „Уембли" след като отстраниха с общ резултат 3:1 Реал (Мадрид). Вторият двубой между двата тима, игран тази вечер на стадион „Ноу Камп" завърши 1:1. Преди седмица каталунците спечелиха на „Сантяго Бернабеу" с 2:0.

Автори на попаденията станаха Педро за Барселона и Марсело за Реал (Мадрид). Тимът на наказания и гледащ мача по телевизията от хотелската си стая Жозе Моуриньо отбеляза и още един гол - чрез Гонсало Игуаин в началото на второто полувреме, но той бе отменен заради извършено преди това нарушение на Кристиано Роналдо спрямо Хавиер Масчерано.

Първи минути с екипа на Барселона от 17 март насам записа французинът Ерик Абидал. Защитникът, който бе опериран заради открит тумор в черния дроб, се появи в игра в 89-та минута. Той замени Карлес Пуйол за когото това е осмото Ел Класико, в което отборът му не допусна загуба. Капитанът на Барселона се превърна и в четвъртият испански футболист, изиграл 100 мача в Шампионската лига. Другите трима са Раул, Шави и Икер Касияс.

За разлика от предишните три двубоя с Барселона Реал завърши срещата тази вечер в пълен състав. Футболистите на „белите" получиха пет жълти картона срещу само един за играчите на Хосеп Гуардиола. Каталунците извършиха едва десет нарушения срещу 31 на техния съперник.

Футболистите на „блаугранас" се отчетоха и с шест удара в очертанията на вратата на Касияс и четири извън тях и с 64% владеене на топката. Реал пък имаше само един удар в очертанията на вратата на Виктор Валдес и един извън тях. Владението на топката от „белите" бе 36%.

Отбелязаният от Марсело гол бе първи за Реал на стадион „Ноу Камп" от декември 2007 г. насам. „Белите" за пореден път в тази Шампионска лига не допуснаха загуба като гост - от шест мача тимът на Жозе Моуриньо е спечелил три и в три е завършил наравно. Барселона пък до този момент имаше пет победи у дома, нито едно равенство и нито една загуба.

За каталунците това ще бъде 17-то участие във финалния двубой в турнира. С класирането си тази вечер Барселона подобри собствения си рекорд по участия в спора за трофея - 16. С толкова остава и Реал (Мадрид). „Блаугранас" обаче имат спечелени само три трофея, а на 28 май в Лондон ще опитат да стигнат до четвърти. Съперникът им ще стане ясен утре вечер когато един срещу друг застават Манчестър Юнайтед и Шалке 04. „Червените дяволи" спечелиха първия двубой с 2:0.

„Радвам се за всички хора, които подкрепят Барселона. Сега трябва да се насладим заедно на този момент. Финалът е нещо много хубаво, но ще се реши от малки детайли. Шампионатът в Испания от своя страна изисква постоянство и развитие. А там още ни липсват четири точки. Гордея се с играчите си. Последните 20 дни бяха много тежки, напрежението и натиска бяха огромни. Както и очаквахме Реал се бори здраво, те са страхотен клуб, имат много пари, много сила и са спечелили 9 европейски купи", коментира след двубоя треньорът на Барселона Хосеп Гуардиола.

„Много съм щастлив. Много е трудно да стигнеш до финал срещу такъв голям отбор. Реал направи голям мач. Те имат страхотни футболисти и знаехме, че ще е трудно. Искам да благодаря на Иниеста за прекрасния пас. Най-доволен съм от цялата работа на отбора. Много беше тежко. На финала очаквам да спечелим. Манчестър Юнайтед е голям отбор, но засега важното е, че сме на финал", заяви след двубоя голмайсторът на Барселона Педро Родригес. Съотборниците му Андрес Иниеста, Жерар Пике, Хавиер Масчерано също изказаха задоволство от успеха и не пропуснаха да благодарят на феновете на подкрепата.

В Реал пък за пореден път останаха недоволни след съдийско решение. „Голът на Игуаин? Както винаги. За пореден път се получава това. Ако бяхме завършили 0:0 първия мач, това 1:1 щеше да ни свърши работа. Видяхте, когато играем 11 на 11 срещу Барса, нямаме такива затруднения. Горди сме, че се борихме до самия край", сподели капитанът на „белите" Икер Касияс.