Топ 10 на евроизненадите

Битката срещу Ирландия през 2006 се оказа последния мач на Раул за Испания, но 4 години по-късно той все още се състезава на високо клубно ниво Снимка: getty images

Стартът на квалификациите за Евро 2012 обещава интересни развръзки в някои групи, като аутсайдерите никога не се отказват от опитите си да изненадат неприятно фаворитите. И понякога успяват. Да се върнем назад към най-големите изненади в квалификационните кампании за първенствата на Стария континент. Този Топ 10 не класира изненадите от 1 до 10, а само обобщава десетте най-неочаквани резултата.

Кипър - Италия 1:1 (1983)

Италия стартира в квалификациите за Евро 1984 като световен шампион, но трябваше да преживее шокиращо равенство срещу Кипър на 12 февруари 1983. Всъщност, адзурите изоставаха в резултата след гола на Кристос Омиру в началото на второто полувреме, но в 58 минута Франческо Грациани успя да изравни и да спести част от срама за Италия, като по-късно световните шампиони не успяха да се класират за европейското първенство.

Норвегия - Италия 2:1 (1991)

5 юни 1991 - това е денят, в който футболният гигант Италия падна с 1:2 от Норвегия. Година по-рано италианците стигнаха до полуфиналите на световното първенство и разполагаха с някои от най-добрите играчи на планетата. Но головете на Ларс Бохинен и Торе Андре Далун донесоха унизителната загуба за Италия. Италия завърши на второ място в групата си и не успя да се класира за Евро 1992.

Уелс - Германия 1:0 (1991)

Германия започна квалификациите за Евро 1992 като световен шампион и всички очакваха тимът да няма никакви проблеми със съперниците си. Но точно Йън Ръш имаше малко по-различна идея за това и на 5 юни 1991 отбеляза единствения гол в мача на стадион „Кардиф Армс Парк"- в 66-ата минута. Това се оказа достатъчно за победата, но след това „Червените дракони" не успяха да се класират за финалите, за разлика от Германия.

Беларус - Холандия 1:0 (1995)

В петък Беларус изненада Франция с 1:0, но това далеч не е първият сюрприз от страна на бившата съветска република. На 7 юни 1995 Беларус спечели у дома срещу могъщия тим на Холандия с 1:0. Естествено, Беларус не успя да се класира за Евро 1996, а Холандия го направи, но това не трябва да омаловажава успеха на беларусите - това е една от най-паметните победи в тяхната футболна история.

Кипър - Испания 3:2 (1998)

Към днешна дата Испания е световен и европейски шампион, но преди години иберийците далеч не бяха толкова силни и определено изпитваха проблеми дори и с по-слаби противници. Испания стигна до четвъртфиналите на Евро 2000, но две години по-рано тимът понесе унизителна загуба. В първия си мач от квалификационната кампания на 5 септември 1998, Кипър победи като домакин Испания с 3:2. След тази загуба Хавиер Клементе подаде оставка като селекционер на Испания.

Исландия - Русия 1:0 (1998)

Нито Исландия, нито Русия успяха да се класират за финалите на Евро 2000, но северняците успяха да победят „Сборная" с 1:0 у дома. Първо Исландия стигна до 1:1 като домакин със световния шампион Франция - в първия си мач от квалификационната кампания, а на 14 октомври 1998 записа и победа срещу Русия. Никак нелош резултат за малка държава като Исландия. Преди това, през 1991 Исландия успя да победи и Испания с 2:0, в квалификационна битка за Евро 1992.

Грузия - Русия 1:0 (2003)

Русия успя да си пробие път към Евро 2004, но това стана много трудно след две загуби от аутсайдерите. На 29 март 2003 Албания разгроми Русия с 3:1, а месец по-късно грузинците триумфираха срещу Русия с 1:0. Русия завърши на второ място в групата си след Швейцария.

Латвия - Турция 3:2 (общ резултат) (2003)

Латвия няма участия на големи футболни първенства, но успя да стигне до плейофите за Евро 2004, като влезе в списъка на изненадите. Съперник на Латвия беше Турция и малцина вярваха, че балтийската страна има шанс срещу силния си опонент. Но в първия мач Латвия спечели с 1:0 благодарение на гола на Марис Верпаковскис в 30-ата минута. За 30 минути след началото на втората среща Турция поведе с 2:0 и латвийците сякаш вече нямаха надежда. Но в 66-ата минута Юрис Лайзанис вкара, а в 78 Верпаковскис изравни. Така Латвия замина за Евро 2004, а полуфиналистът от световното през 2002 си остана у дома.

Северна Ирландия - Испания 3:2 (2006)

На световното през 1982 Северна Ирландия изненада Испания, а през 2006 повтори успешно упражнението, този път в квалификациите за Евро 2008. Испанците поведоха на „Уиндзър парк" в Белфаст в 14 минута благодарение на Шави, но само 6 минути по-късно Дейвид Хийли изравни.

7 минути след почивката Давид Вия върна лидерството на гостите, но след това паднаха още два гола за ирландците - техен автор отново беше Хийли, невероятен хеттрик за него. Това се оказа последният мач на Раул в националния отбор, както и последната загуба на Испания до полуфиналите за Купата на Конфедерациите през 2009, където иберийците паднаха от САЩ.

Португалия - Кипър 4:4 (2010)

Португалия определено не се намира в най-добрата си форма в момента, но победата у дома срещу Кипър винаги се е смятала за задължителна. Но не се получи. Финалистът от Евро 2004 на два пъти изоставаше в резултата и два пъти повеждаше, като в крайна сметка се стигна до равенството.

Представянето на Португалия се влошава от 2006 насам, като спадът започна след края на турнира в Германия, където тимът стигна до полуфиналите. Дали това е дъното?