Джокович се цели в №1 в света

Новак Джокович се е устремил към №1 в света Снимка: getty images
Новак Джокович се е устремил към №1 в света

Новак Джокович демонстрира, че е реален претендент за първата позиция в световния мъжки тенис, след като победи Рафаел Надал на финала на турнира в Индиън Уелс.

Сърбинът, който си гарантира, че ще е №2 в света, след като победи Роджър Федерер на полуфинала, сега спечели и срещу Надал с 4:6, 6:3 и 6:2 за два часа и 25 минути.

Джокович спечели Аустрелиън Оупън през януари и през 2011 все още няма загуба - 18 мача и 18 победи.

Така днес Джокович излиза на второ място в света, веднага след Надал.

Успехът в Щатите се оказа първа победа на Джокович срещу Надал на финал - от шест опита - така че сърбинът вече пое по пътя към върха.

Неделният финал си струваше да се гледа, като финал на турнир от Големия шлем и всеки един от двамата тенисисти се опитваше да наложи волята си в мача колкото се може по-бързо.

Надал първи имаше шанс за това при 2:2 и 0:40, но пропиля четири топки преди да успее да вкара петата. Джокович веднага отвърна на удара и направи 3:3 гейма, но веднага след това предаде инициативата на Надал и се прости с шанса си за успех в сета.

В началото на втория сет основният въпрос беше кога Джокович, който не е губил мач от сблъсъка си с Федерер в Лондон преди четири месеца, ще демонстрира онзи изблик на енергия, който обикновено го връща в мача.

Вторият сет се оказа невероятно оспорван и напрегнат, като и двамата играха зрелищно и поставени под напрежение допуснаха доста грешки. В крайна сметка Джокович направи два пробива, а Надал - само един.

Сервисът се оказа слабото място на Надал, който вкара едва 25% от първите си удари - Джокович поведе 4:2, Рафаел се опита да го догони, но в крайна Джокович взе сета в деветия гейм.
Обикновено Надал е много силен в заключителната част на всеки свой мач, но тук испанецът стартира последния сет със слаба игра, след удар над главата прати топката в мрежата, пак имаше проблеми със сервиса.

В това време Джокович ставаше все по-уверен, поведе с 2:0, след като пробва агресивна игра на мрежата. После напрежението допълнително влоши сервиса на Надал и вече нямаше какво да спре сърбина по пътя му към победата.