Най-великият слезе от сцената, бивш електротехник спечели Световното

Бившият електротехник Роб Крос е новият световен шампион по дартс Снимка: Getty Images
Бившият електротехник Роб Крос е новият световен шампион по дартс
На финала Крос победи великия Фил Тейлър
Тейлър е 16-кратен световен шампион
„Беше невероятно. Имах фантастична кариера, но просто не мога да се справям с всички млади състезатели, които влизат в спорта. Дадох всичко от себе си, но той е като мен преди 25 години – постоянно ме притискаше и не ми даваше спокойствие.“
27-годишният Крос, който допреди малко повече от година беше елктротехник и стана професионалист в началото на 2017 година, по-малко от 12 месеца по-късно вече е световен шампион.

Дебютантът Роб Крос спечели Световното първенство по дартс, след като победи 16-кратния световен шампион Фил Тейлър стс 7-2 сета във финала в „Александра Палас“ в Лондон.

Това беше последният мач в кариерата на Фил Тейлър. 57-годишният англичанин, по прякор Силата, ще остане в историята на дартса като най-великият играч, а това беше 29-ото му участие на световно първенство.

Крос взе инициативата още в началото и въпреки че беше за първи път не само на финал, но изобщо на световно първенство, показа, че може да се мери с най-големите.

На полуфиналите 27-годишният англичанин победи миналогодишния световен шампион Майкъл ван Гервен, преди да си осигури титлата с победа над Тейлър.

В първия лег на петия сет за малко не станахме свидетели на 9-дартов лег. След две поредни 180-ки, милиметри разделиха Тейлър от двойното 12 за чек аут от 147.

Тейлър имаше среден резултат от 102, докато показателят на шампиона бе 107.

Той е отдаден, не се разсейва и всички ще имат сериозни проблеми следващата година.

В този мач бяхме като младо момче срещу старец, нямах шанс. Това е, спирам, защото просто нямам силите да се справя с Майкъл ван Гервен или него (Крос)“, сподели Фил Тейлър.

„Чувствам се страхотно, но тази вечер е в името на последния мач на Фил. Затова и му позволих да вдигне трофея. Преди 15 години това ми беше просто мечта и вече я постигнах. Аз, всъщност, съм роден през 1990 година, когато Фил спечели първата си титла“, каза шампионът Крос.