За девети път Фетел тръгва пръв на старта

Себастиан Фетел спечели най-интересната квалификация от началото на година - на "Спа" Снимка: Getty Images

Световният шампион Себастиан Фетел с Red Bull спечели деветата си квалификация този сезон и утре ще стартира първи в Гран при на Белгия, 12-и кръг от Формула 1. Първото място на Себ обаче дойде в оспорвана битка с Люис Хамилтън с McLaren на пистата „Спа", след като в хода на квалификацията на няколко пъти вяла дъжд, а пистата ту бе мокра, ту сериозно изсъхваше.

Фетел записа най-бързата си обиколка в самия край на сесията - 1.48,298 минути и изпревари с по-малко от половин секунда Люис, а на втора редица останаха другият пилот на Red Bull Марк Уебър, както и Фелипе Маса с Ferrari.

Хамилтън извади късмет, че успя да стартира в третата част на квалификацията, след като във втората част се удари два пъти с Пастор Малдонадо с Williams на излизането от завоя „Ла Сурс". Преди това Люис атакува опасно Пастор на влизането в шикана „Автобусната спирка" и двамата бяха опасно близо до удара.

След бързи и малки поправки по колата на Хамилтън, той продължи в третата част, за разлика от съотборника си Дженсън Бътън, който незнайно защо в бокса от екипа си и остана едва 13-и, като отпадна в Q2.

В края на третата част пистата почти изсъхна и времената започнаха драстично да се подобряват - Маса успя да изпревари съотборника си Фернандо Алонсо едва за втори път този сезон, а пилотите на Скудерията се наредиха четвърти и осми.

Нико Розберг с Mercedes се пребори за петото място, като победи Хайме Алгерсуари с Toro Rosso, който кара много силно и стигна до шестата позиция.

Големият герой на квалификацията обаче се оказа Бруно Сена, който в първото си състезание за Renault стигна до седмото място, три позиции пред съотборника си Виталий Петров, който подели петата редица със Серхио Перес от Sauber.

20 години след дебюта си във Формула 1 Михаел Шумахер с Mercedes остана без задна лява гума в загряващата обиколка на първата част и катастрофира тежко на спирането за завоя „Риваж". Така 7-кратният световен шампион ще стартира утре последен.