Веснина спечели "руската рулетка"

Веснина обърна Кузнецова след сет изоставане.

Елена Веснина спечели третата си кариерна титла, триумфирайки на турнира в Индиън Уелс след 6-7(6) 7-5 6-4 над Светлана Кузнецова в мач тип „руска рулетка“, продължил над три часа.

Финалът бе доста равностоен, но Веснина показа желязна психика в най-тежките моменти, въпреки че случаят не бе такъв в първия сет. На два пъти тя повеждаше с пробиви – първо за 2-0, а след това и за 4-2, но не успя да го спечели.

Веснина имаше сетбол в десетия гейм, но Светлана удържа за 5-5, а Елена затвори с ас 11-ия гейм за 6-5. Така се стигна до тайбрек.

В него Веснина проби първа с форхенд уинър за 2-1, но сервисът й не вървеше и Кузнецова го върна веднага, а след това направи непредизвикана грешка и на свой ред Светлана се оказа водеща в резултата с минипробив. Двете смениха полетата при 4-2 за Кузнецова, но Веснина не се предаваше и изравни за 4-4 с минаващ удар от бекенд, но след това бе хваната неподготвена на мрежата за 4-5 преди двата сервиса на Кузнецова. Последната стигна до два сетбола, но предаде първия с двойна грешка и преследването продължи с 6-6 на втората смяна на полетата. Веснина обаче сбърка бекхенд да даде трети сетбол на сънародничката си и с помощ от мрежата Кузнецова поведе след 8-6.

На старта на втория сет Светлана проби за 2-0, но допусна моментален рибрейк, след като бекхенд на Веснина профуча край нея при 0-40. Още един пробив и преднина от 4-1 отвориха фронта на Кузнецова към победата, но пак не успя да продължи момента и допусна изравняване. А в следващия гейм агресивната игра на Веснина й осигури два скрити сетбола и от втория обърна до 5-4. Последва един от най-зрелищните геймове във финала, в които Веснина спаси два брейкбола при 15-40, но после с един уинър от бекхенд и форхенд Кузнецова направи 5-5.

Шест минути борба беше 11-ият гейм, в който Елена проби отново и си спечели правото за втори път да сервира за сета. При 30-30 Веснина размина перфектно Кузнецова за точка за изравняването на частите и я материализира с ас.

Решителният сет започна с много слаб гейм за Светлана, която бе пробита на нула. Брейкът обаче не бе затвърден. Кузнецова обаче направи нова важна стъпка към победата, пробивайки за 4-2. Но Веснина нямаше никакво намерение да се предава. Навакса изоставането и с изключителен гейм на посрещане дръпна с 5-4 и си осигури възможност да сервира за мача с нови топки. В крайна сметка тя бе безгрешна и завоюва първа титла от Ийстбърн през 2013-а.